Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

KGW „Żelaźniaki to Kurpianki”: W krótkim czasie osiągnęłyśmy bardzo wiele

Koło Gospodyń Wiejskich „Żelaźniaki to Kurpianki” istnieje od marca 2019 roku. Jego członkinie są bardzo aktywne i w krótkim okresie udała się im osiągnąć bardzo wiele. Ich działań nie powstrzymał nawet pandemia, bo gospodynie Żelaznej Rządowej sprawie szyły maseczki ochronne. Jak podkreślają panie z KGW, ich działania to kontynuacja pracy ich poprzedniczek.

– Od kiedy istnieje Koło Gospodyń Wiejskich w Żelaznej Rządowej? Kto był inicjatorem jego powstania? Ile obecnie liczy członkiń?
– Koło Gospodyń „Wiejskich Żelaźniaki to Kurpianki” istnieje od marca 2019 roku. Aktualnie zapisanych do koła jest 25 osób. Są to mieszkanki Żelaznej Rządowej, Żelaznej Prywatnej oraz Żelaznej Rządowej – Gutocha. Zamiar powstania aktywnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich w Żelaznej był już w naszych głowach bardzo długo. Wcześniej brakowało nam odwagi i wsparcia by podjąć takie wyzwanie. Przy naszym kole działa grupa śpiewacza Pieśni i Tańca Ludowego. Są to panie, które działały w naszej wiosce od 1969 roku. Chcemy kontynuować pracę poprzedniczek, które zawsze działały na rzecz swojej miejscowości.

– Gdzie i jak często się spotykacie, co robicie na takich spotkaniach?
– Spotykamy się przynajmniej raz w miesiącu pod budynkiem straży pożarnej w Żelaznej Rządowej.Na zebraniach planujemy kolejne działania na rzecz społeczności.
Już niedługo, będziemy miały własny zakątek w nowo wyremontowanej świetlicy wiejskiej.

– Jakie są wasze sukcesy i działania na rzecz społeczności w swojej miejscowości oraz dla całej gminy?
– Największym sukcesem dla nas jest to, że w tak krótkim czasie udało nam się osiągnąć bardzo wiele. Współpracujemy z Bankiem Żywności w Ciechanowie wydając dary żywnościowe dla najbardziej potrzebujących rodzin w naszej wiosce. Lubimy sprawiać radość innym, dlatego też zorganizowaliśmy dwie zbiórki do paczki świątecznej dla potrzebujących. Podczas pandemii koronawirusa przekazałyśmy maseczki ochronne dla pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Duży sukces odniósł również nasz post na Facebooku odnoszący się do pracy członkiń Koła Gospodyń podczas panowania koronawirusa. Ostatnio miałyśmy również przyjemność, wziąć udział w wyzwaniu Hot16chaleenge, który można obejrzeć na naszym kanale YouTube.

– Czy organizujecie na terenie swojej miejscowości imprezy?
– W ubiegłym roku miałyśmy okazję być współorganizatorami uroczystości 50 – lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Żelaznej Rządowej. W lipcu 2019 roku zorganizowaliśmy dla mieszkańców Żelaznej i okolic pielgrzymkę autokarową do Lichenia. 8 marca wspólnie z mieszkankami świętowaliśmy Dzień Kobiet, który odbył się w Kurpiowskiej Krainie na Wykrocie. Ubiegła zima była dla Nas aktywna ponieważ uczęszczałyśmy na zajęcia Fitnessu w Żelaznej. 7 lipca 2019 roku, mieliśmy okazję gościć Stowarzyszenie Ziemi Jednorożeckiej. Tego dnia w Żelaznej odbył się objazd rowerowy kapliczek przydrożnych po czym wspólnie biesiadowaliśmy w remizie OSP. Na zakończenie lata postanowiliśmy zrobić ognisko integracyjne na którym zebrało się wiele mieszkańców.

– W jakich uroczystościach na terenie gminy, powiatu, województwa brałyście dotychczas udział?
Konferencja zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu temat „Mazowieckie dobre praktyki i tradycje kulinarne”. Trzeci Festyn Jednorożecki, na którym można było skosztować naszych swojskich wyrobów. Szkolenie Problemy Lokalnych organizacji organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Jednorożcu. 29 września 2019 roku reprezentowaliśmy naszą miejscowość na Dożynkach Gminno Parafialnych w Jednorożcu. Pierwszy raz miałyśmy okazję uczestniczyć w świecie ziemniaka zorganizowanym w Budach Rządowych. Szkolenie na temat Księgowość i w KGW zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania Północne Mazowsze i Starostwo Powiatowe w Przasnyszu. Przegląd kultury Regionalnej na Stadionie w Jednorożcu, na którym wystawiliśmy do konkursu nasze Danie. 25 kwietnia 2019 roku wzięłyśmy udział w I Mazowieckim Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich w Siedlcach.

– Jak można zostać członkinią KGW w Żelaznej Rządowej?
– To banalnie proste, wystarczy skonsultować się z przewodnicząca naszego Koła.

– Co jest waszym znakiem rozpoznawczym, na te innych KGW z terenu Waszej gminy?
– Każda członkini KGW posiada koszulkę koloru czarnego z motywem wycinanki kurpiowskiej w barwnych kolorach.

– Jak zachęciłybyście młode kobiety do wstępowania w Wasze szeregi?
– Zachęcamy wszystkie chętne panie do wstępowania w nasze szeregi. Bierzmy sprawy wsi w swoje ręce. Pomysłów mamy bardzo dużo, fajnie byłoby je organizować jeszcze w większym gronie.

– Czy w działaniach pomagają Wam, Wasi panowie?
– Nasi panowie zawsze służą pomocą, większość z nich to strażacy.

– Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów
– Dziękujemy również

 

Rozmawiał: SZW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Slider