Bezpieczne Wakacje 2020. Wycieczka do lasu

lasy
Lasy dostępne są dla wszystkich. Piękno przyrody, cisza oraz czyste powietrze zachęcają turystów do pieszych wycieczek oraz biwaków. Planując swoją wycieczkę, należy pamiętać, że człowiek w lasach jest gościem i musi przestrzegać określonych zasad.

Lasy stanowią jedno z ważniejszych ogniw w przyrodzie i jak wszystko, co nas otacza wymaga szacunku. Przebywając w lesie musimy pamiętać, że obowiązują nas ograniczenia, które zapewniają przyrodzie ochronę oraz możliwość regeneracji. Wspominane ograniczenia wynikają z obowiązującego prawa – Ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach oraz rozdziału X Kodeksu Wykroczeń mówiącego o szkodnictwie leśnym, polnym i ogrodowym (szczegóły w załączniku).

Najważniejsze jest, aby wybierając się do lasu przestrzegać następujących zasad:

1. Podróżując samochodem, parkuj w wyznaczonych do tego miejscach, nie zastawiając wjazdu na drogi leśne – możliwość wjazdu do lasu posiadają jedynie jednostki do tego upoważnione, które dbają o las oraz bezpieczeństwo. Uprawnionymi do wjazdu do lasu są między innymi: pracownicy nadleśnictw, strażacy, funkcjonariusze Służb Granicznych, policjanci, konserwatorzy przyrody itp.

2. Podróżując z psem, prowadź go na smyczy – pies w lesie nie może biegać beztrosko. Jest to związane z zagrożeniami jakie psy mogą stwarzać dla dzikiej przyrody, jak również z uwagi na ich własne bezpieczeństwo.

3. Będąc w lesie zachowaj ciszę – pamiętaj, że zwierzęta leśne są dzikie, nieprzyzwyczajone do obecności człowieka. Głośne zachowanie może je spłoszyć.

4. Bez względu na cel wycieczki (spacer, biwak) bezwzględnie posprzątaj po sobie i zabierz ze sobą śmieci – uszanuj naturę, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się pięknem przyrody.

5. Biwakuj i rozpalaj ogień tylko w miejscach do tego przeznaczonych – pamiętaj, że nawet w wyznaczonym miejscu trzeba posiadać pozwolenie nadleśnictwa na rozpalenie ogniska. Jest to związane z bezpieczeństwem turystów oraz lasu. Biwakując w miejscach do tego przystosowanych, niwelujemy ryzyko pożarów, jak również w razie wypadku pomagamy służbom medycznym w szybkim dotarciu do poszkodowanego.

6. Z lasu wynosimy wspomnienia, nigdy fauny i flory – nie niszczmy lasów dla pamiątki, która obumrze lub wyrzucimy ją, kiedy się nią znudzimy oraz nie wynośmy z niego żywych organizmów (owadów, gadów czy młodych zwierząt).

Pomimo końca wakacji lasy nadal są dla nas dostępne. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz w dobie panującej pandemii wirusa COVID-19. Niech wycieczka do lasu pozostanie dla nas niezapomnianą przygodą, natomiast dla przyrody nasza obecność niech pozostanie niezauważalna.

 

IP, KPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *