środa, 4 października, 2023
AktualnościAktualności z Gmin

KGW w Żelaznej Rządowej otrzymało statuetkę Kurpika 2021

 

Na XXI Gali Kurpiów, która odbyła się w poniedziałek 20 czerwca, pojawił się akcent z terenu powiatu przasnyskiego. W kategorii: Budzeni tożsamości, statuetkę Kurpika 2021 otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w w Żelaznej Rządowej.

W czasie gali wręczono 12 statuetek osobom i instytucjom wybitnie zaangażowanym w swojej twórczości w dziedzinie krzewienia kurpiowskiego dziedzictwa kulturowego, budzenia tożsamości regionalnej i promocji Kurpiowszczyzny.


W kategorii: Budzenie tożsamości, statuetkę Kurpika otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Żelaznej Rządowej. Istnieje ono już od ponad 50 lat. Kultywuje tradycje kurpiowskie, m.in. prezentując widowisko Wesele Kurpiowskie. Działa w Żelaznej Rządowej w gminie Jednorożec. Jego członkinie udowadniają swoją działalnością, że „Żelaźnianki to Kurpianki”.
– W dniu 20 czerwca 2022 r. Nasze Koło Gospodyń Wiejskich„ Żelaźnianki to Kurpianki” otrzymało Kurpika, nagrodę Prezesa Związku Kurpiów w kategorii. „Budzenie tożsamości”. Jesteśmy szczęśliwi i serdecznie dziękujemy! – mówią Panie z KGW w Żelaznej Rządowej.

Warto nadmienić, że przed Świętami Wielkanocnymi w roku 2021, KGW w Żelaznej Rządowej odwiedził znany aktor Artur Barciś, który był zachwycony działalnością i kultywowanie tradycji przez panie z KGW.

 

IP, WS