Kredyt hipoteczny a wymiana mieszkania – co warto wiedzieć?

kitchen living room   scaled

Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie finansowe, dla którego zabezpieczeniem jest konkretna nieruchomość. Jeśli w trakcie jego spłaty kredytobiorca zechce zmienić mieszkanie na inne, może skorzystać z opcji przeniesienia hipoteki na nową nieruchomość. Co warto wiedzieć o tej procedurze?

Zamiana mieszkania na inne

Na przestrzeni lat potrzeby mieszkaniowe mogą ulegać zmianie. Czasami potrzebne jest dodatkowe miejsce, innym razem przydatna może być nieruchomość w nowej lokalizacji. W takich sytuacjach nie trzeba sprzedawać dotychczasowego lokum i kupować nowego, gdyż dobrym rozwiązaniem może okazać się zamiana mieszkania.

Wymiana mieszkania na inną nieruchomość może być korzystna z wielu powodów – dość istotną kwestią są niskie koszty takiej transakcji, gdyż podatek naliczany jest tylko od różnicy w wartości obu nieruchomości. Jeśli jednak na dotychczasowe lokum zaciągnięto zobowiązanie hipoteczne, procedura zamiany mieszkania w Przasnyszu wymaga dodatkowych formalności oraz zgody banku, który może zatwierdzić to rozwiązanie lub je odrzucić.

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość

Chcąc wymienić mieszkanie na inne i przenieść na nową nieruchomość dotychczasową hipotekę, należy złożyć w banku pisemny wniosek o przeniesienie hipoteki. Najczęściej trzeba do niego dołączyć również dodatkową dokumentację, jak odpis z księgi wieczystej wybranej nieruchomości, a także jej wycenę. W zależności od bankowych procedur, konieczne może być również dostarczenie fotografii przedmiotowej nieruchomości, umowy przedwstępnej z właścicielem nieruchomości, jak również innych dokumentów. Przy tej okazji bank zweryfikuje nie tylko kwestie związane z przeniesieniem hipoteki, ale zbada również aktualną zdolność kredytową wnioskodawcy.

Od czego będzie uzależniona decyzja banku?

Nawet wzorowy kredytobiorca, który nigdy nie spóźniał się ze spłatą rat kredytu, nie może mieć pewności, że bank wyrazi zgodę na ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego na innej nieruchomości, niż w pierwotnej umowie kredytowej. Jakie są najczęstsze przyczyny odmowy?

  • Wartość nowej nieruchomości jest niższa niż tej, na której ustanowiono hipotekę, a do spłaty pozostała jeszcze wysoka kwota kredytu.
  • Aktualna zdolność kredytowa wnioskodawcy pogorszyła się.
  • Doszło do zmiany właściciela upatrzonej nieruchomości bez porozumienia z bankiem.
  • Kredyt, dla którego ustanowiono zabezpieczenie hipoteczne, został zaciągnięty w ramach programu Rodzina na Swoim lub Mieszkanie dla Młodych.

Jeśli upatrzona nieruchomość ma wyższą wartość od dotychczasowej, a sytuacja finansowa kredytobiorcy nie pogorszyła się, w większości przypadków decyzja będzie pozytywna i będzie można dokonać zamiany mieszkania wraz z przeniesieniem hipoteki na nową nieruchomość. Zamiana nieruchomości na inną wciąż nie jest tak powszechną praktyką jak sprzedaż i zakup nowego lokum. Jeśli jednak uda się znaleźć chętnych na wymianę, a upatrzona nieruchomość spełnia bieżące oczekiwania, warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę.

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

×