Moja praca jest moją pasją. Lubię tworzyć, planować i realizować te plany

Fot
Z Małgorzatą Sobiesiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnysz rozmawiamy o działalności placówki, którą kieruje od grudnia 2012 roku. Rozmawiamy o wpływie koronawirusa na działalność przasnyskiej biblioteki oraz o poziomie wpływu nowości technologicznych czytelnictwo tradycyjne.

– Wakacje w pełni, a Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu nie zwalnia tempa, jakie atrakcje przygotowaliście dla przasnyskich Czytelników?
– Lipiec i sierpień to czas odpoczynku nie tylko od pracy i szkoły, ale także od obostrzeń i ograniczeń, które były z nami przez dużą część roku. Wykorzystujemy tę okazję, aby zaproponować naszym mieszkańcom udział w wielu wydarzeniach. Podzieliliśmy je na trzy bloki:
„Kulturalne lato z Biblioteką” – to spotkania autorskie i koncerty, na które zapraszamy – w zależności od pogody – do naszej czytelni letniej lub do Biblioteki. W Przasnyszu gościli już lub będą gościć tacy pisarze i artyści jak: Wojciech Jagielski, Alek Rogoziński, Magdalena Majcher, Ryszard Ćwirlej, Filip Springer, Marcin Zaborski, Joanna Bejm, Artur Andrus.
„Aktywne lato z Biblioteką” – to propozycja dla tych wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas. W lipcu byliśmy już z naszymi czytelnikami i czytelniczkami na spacerze uliczkami Przasnysza. Nieoczywistą i nie zawsze znaną historię znanych miejsc przybliżał nam Pan Jan Chmielewski (regionalista, pasjonat historii, pilot wycieczek, członek Społecznej Rady Bibliotecznej). Po rocznej przerwie zaprosiliśmy też wszystkich miłośników jazdy na rowerze na rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. To już 8. edycja tego wydarzenia. W tym roku przejechaliśmy trasą Przasnysz – Rostkowo – Chojnowo – Przasnysz. Kierownikiem rajdu był Pan Leszek Czaplicki. Czeka nas jeszcze jedno fantastyczne wydarzenie w ramach „Aktywnego Lata”. „LEMoniadowy MIX” – tak nazwaliśmy próbę bicia rekordu Polski w kategorii: najwięcej osób czytających jednocześnie fragment powieści Stanisława Lema. Wydarzenie, któremu patronuje Burmistrz Miasta, odbędzie się 24. lipca od godz. 15.00 na Stadionie Miejskim. Wszyscy, którzy zgłoszą do nas chęć udziału w biciu rekordu mają szansę być rekordzistami Polski! Na zgłoszenia czekamy w bibliotece do 16. lipca. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Potrzebne są dobre chęci i umiejętność czytania. Wspólnie przeczytamy fragment powieści Lema. Im więcej nas będzie, tym większa szansa na pobicie rekordu. Wydarzeniu będzie towarzyszył festyn rodzinny, na który zapraszamy wszystkich mieszkańców.
„Wakacje z Biblioteką” – to oferta skierowana do dzieci. Zajęcia w naszej instytucji odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 13.00 od 19.07 do 30.07 w bibliotece głównej i od 02.08 do 06.08 w Filii na osiedlu Orlika. Niestety, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, musieliśmy ograniczyć liczbę uczestników. Tych, którzy nie znaleźli się na liście uczestników zapraszamy na otwarte zajęcia „Wspólne granie”, które odbywają się w każdą sobotę od godz. 10.00 w bibliotece głównej. Podczas tych spotkań gramy w gry planszowe i dobrze się bawimy. Zajęcia są częścią projektu „Potencjały” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Miasto Przasnysz.
Katalog wydarzeń, o których opowiedziałam nie jest zamknięty. Z pewnością będziemy go jeszcze wzbogacać. Wszelkie aktualne informacje znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej, profilach na FB i Instagramie, witrynie okiennej biblioteki głównej lub po prostu – odwiedzając nas lub kontaktując się z nami telefonicznie. Chcę też przypomnieć, że wstęp na wszystkie nasze wydarzenia jest bezpłatny.

– Praktycznie przez ponad rok czasu – koronawirus – zmienił oblicze bibliotek i czytelni, jak wyglądała sytuacja w przasnyskiej placówce?
– My także ponieśliśmy konsekwencje związane z ograniczeniami związanymi z pandemią. Szybko jednak zaczęliśmy funkcjonować w nowych warunkach. Opracowaliśmy procedury, które pomogły dostosować naszą pracę i ofertę do zmieniającej się sytuacji. W czasie całkowitego zamknięcia Biblioteki zespół spotykał się codziennie w systemie on-line, planowaliśmy działania, powstawały filmiki z propozycjami dla czytelników. Mieliśmy bogatą ofertę wydarzeń pn. „Biblioteka online” (warsztaty, spotkania autorskie, kawiarenka językowa, quizy, konkursy). W tym czasie zorganizowaliśmy w wersji online II. edycję „Dyktanda Przasnyskiego”. Wzięło w nim udział ponad 700 uczestników i uczestniczek z całej Polski.
Jednak – jak często powtarzamy – Biblioteka nawet jak jest zamknięta, to i tak dla naszych czytelników jest otwarta. Przez cały czas działała usługa „Książka na telefon”. Dzięki temu zamówione telefonicznie lub mailowo książki trafiały pod drzwi naszych czytelników. Kiedy tylko było to możliwe, wypożyczaliśmy zbiory w sposób bezkontaktowy: czytelnicy odbierali zamówione pozycje ze stoiska przed drzwiami Biblioteki.
Od pierwszych dni lipca działa nasza czytelnia, można też – z pewnymi ograniczeniami – korzystać ze stanowisk komputerowych, możliwy jest też samodzielny wybór książek przez naszych czytelników (tzw. wolny dostęp do półek).

– Czy pandemia wpłynęła na ilość czytelników w naszej bibliotece?
– Zdecydowanie tak. Chociażby przez to, że 4 miesiące w 2020 roku i miesiąc w 2021 drzwi biblioteki były dla czytelników zamknięte. Nauka zdalna i zamknięcie szkół i częściowo przedszkoli, a także ograniczenia związane z zakazem organizowania zajęć dla dzieci spowodowały, że najmłodsi czytelnicy, zaglądali do nas zdecydowanie rzadziej. W Bibliotece zrobiło się cicho. A my takiej ciszy bardzo nie lubimy. Ta sytuacja teraz zaczyna się powoli zmieniać. Dzieci wracają. I bardzo nas to cieszy.

– Czy Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu jest gotowa na jesień i „normalny” powrót czytelników?
– Już w tej chwili pracujemy normalnie. Czytelnicy mogą korzystać z naszych zbiorów, uczestniczyć w wydarzeniach. Mamy nadzieję, że ta sytuacja nie jest tylko wakacyjnym odpoczynkiem od kolejnych ograniczeń.

– Czy jesteście przygotowania na niechciany przez nikogo powrót obostrzeń spowodowanych zapowiadaną, jesienną IV falą koronawirusa?
– Tak jak już wcześniej wspomniałam – mamy opracowane procedury pracy instytucji na różne warianty związane z wprowadzaniem kolejnych ograniczeń. Wiemy jak utrzymywać kontakt z czytelnikami w sytuacji pracy zdalnej, jak organizować pracę hybrydową, jak udostępniać zbiory nawet wtedy, gdy drzwi Biblioteki są zamknięte. Umiemy elastycznie i szybko dostosowywać się do wymagań związanych z konkretną sytuacją. Nie ukrywam jednak, że – tak jak chyba wszyscy – bardzo tęsknimy za stabilizacją, możliwością planowania realizowania tych planów już bez przechodzenia na „tryb awaryjny”.

– Kieruje Pani przasnyska biblioteką od grudnia 2012 roku, jaki jest największy sukces placówki w tym czasie?
– Największym sukcesem jest chyba to, że zmieniliśmy sposób myślenia mieszkańców o naszej instytucji. Że nie jesteśmy tylko wypożyczalnią książek. Książki są nadal dla nas najważniejsze, ale teraz one inspirują nas do organizowania wydarzeń, spotkań, zajęć. Biblioteka żyje. Jest rozpoznawalna. Jest marką. Tak – to jest nasz największy sukces.
Moim osobistym sukcesem jest zbudowanie zespołu ludzi, którzy umieją współpracować, inspirować się nawzajem, wspierać, cieszyć się z sukcesów i pomagać w trudnych chwilach. To nie jest powszechne, a u nas działa i procentuje. Wszystkie widoczne efekty naszej działalności: nowa siedziba, ciekawa oferta, nagrody, które Biblioteka zdobyła w ostatnich latach (tytuł Najlepszej Biblioteki w województwie mazowieckim w Rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej” w roku 2018 i 2019, „Lider Zmian” w konkursie Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Mazowiecki Bibliotekarz Roku 2016 i wyróżnienie w konkursie Mazowiecki Menedżer Kultury 2019) – wszystko to jest efektem pracy i współpracy zespołowej. Budujemy na naszych mocnych stronach. A praca jest często naszą pasją.

– Książki, czasopisma i gazety, mają poważnych rywali, a mianowicie Internet i urządzenia typu tablet, i smartfon oraz e-book, czy nowości technologiczne mają wpływ na poziom czytelnictwa tradycyjnego?
– Powszechny dostęp do nowoczesnych technologii sprawił, że część czytelników pokochała czytniki e-booków, korzysta z prasy elektronicznej. Dla nas najważniejsze jest to, aby jak najwięcej osób czytało. Jakich narzędzi będzie do tego używać jest już sprawą drugorzędną. My nie boimy się nowości. Pomimo tego, że w naszej Bibliotece tradycyjne książki królują, to pojawiły się też książki w innych formatach: audiobooki i ebooki. Prowadzimy szkolenia i warsztaty dla osób, które chcą nauczyć się korzystania z czytników. Nasi czytelnicy mają też dostęp do platformy książek w wersji elektronicznej.

– Jak wyglądają statystki Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu za rok 2020 i 2019?
– Do marca 2020 roku optymistycznie wyglądały statystyki związane z działalnością Biblioteki. Z roku na rok wzrastała liczba czytelników, wypożyczanych książek, odwiedzin, uczestników wydarzeń. Ograniczenia związane z pandemią odebrały nam ten optymizm. Ale wierzymy, że nasi czytelnicy do nas wrócą. Już wracają!

– Oczywiście nie sama pracą człowiek żyje, czy wybiera się Pani na urlop, po trudnym covidowym okresie?
– Mam takie plany (uśmiech) . Wydarzy się to pewnie po tym, jak wszyscy wspólnie pobijemy rekord Polski.

– Jakie jest Pani hobby, jak spędza Pani wolny czas?
– Moja praca jest moją pasją. Lubię tworzyć, planować i realizować te plany. Lubię jak Biblioteka jest pełna ludzi. Ale najbardziej lubię swój mały domek na wsi, spokój tego miejsca. Lubię tam być z moim mężem, trzema psami: Nesią, Korcią i Maksiem, kotem Zuzią. Nic więcej do szczęścia mi nie trzeba.

– I ostatnie pytanie, oczywiście dotyczy książek. Jaka jest pani ulubiona książka?
Od zawsze „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa. Dlaczego? Wracam do niej często i za każdym razem – w zależności od nastroju, sytuacji – czytam i odczytuję inaczej: czasem jak romans, czasem jak pamflet polityczny, traktat religijny, powieść z gatunku fantasy. „Annuszka już rozlała olej…” – zawsze jestem ciekawa co z tego wyniknie!

– Dziękuję za rozmowę
– Dziękuję również

Rozmawiał:
Szymon Wyrostek

Statystyki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu:
Rok 2019:
Użytkownicy – 4.742, w tym:
czytelnicy zarejestrowani – 3.265
liczba odwiedzin – 36.788
wypożyczenia – 41.002
Liczba imprez i wydarzeń: 242
Liczba uczestników wydarzeń: 5.979

Rok 2020
Użytkownicy – 3.205, w tym:
czytelnicy zarejestrowani – 2.796
liczba odwiedzin -23.769
wypożyczenia – 38.549
Liczba imprez i wydarzeń: 204 (w tym 98 online)

Liczba uczestników wydarzeń: 2.220

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

×