Podpalacz recydywista z Przasnysza trafił do aresztu. Grozi mu kara nawet 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności


Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu nadzoruje śledztwo przeciwko Mariuszowi J. podejrzanemu o popełnienie dwóch przestępstw umyślnego zniszczenia mienia popełnionych w warunkach recydywy.
Podejrzany w dniu 22 lutego 2022r. w Przasnyszu podpalił 450 bel słomy o wartości nie mniejszej niż 40.000zł. Słoma umieszczona w belach uległa całkowitemu spaleniu. Nadto w wyniku podpalenia uszkodzeniu uległy maszyny rolnicze w postaci brony talerzowej z wałem i hydropakiem na kwotę 10.000zł. Podpalacz spowodował łączne straty w kwocie nie mniejszej niż 50.000zł na szkodę Jakuba J.
Tego samego dnia Mariusz J. podpalił zewnętrzne drzwi domu jednorodzinnego w Przasnyszu, należącego do małżeństwa Z. W wyniku podpalenia uszkodzeniu uległy także ściany budynku, elewacja oraz schody. Nadto spaliły się węże ogrodowe i drewno opałowe. Podejrzany spowodował łączne straty o wartości 82.600zł.
Przestępstw zniszczenia mienia podejrzany Mariusz J. dopuścił się w warunkach recydywy tj. czyny z art. 288 §1 k.k. w zw. z art. 64 §1 k.k., co oznacza, że był już wcześniej karany przez Sąd za umyślne przestępstwo podobne i odbył karę 6 miesięcy pozbawienia wolności.
W dniu 25 lutego 2022 r. Sąd Rejonowy w Przasnyszu podzielił argumentację Prokuratury i zastosował wobec podejrzanego Mariusza J. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Za zarzucane Mariuszowi J. przestępstwa popełnione w warunkach powrotu do przestępstwa grozi kara nawet 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonym.
IP, POO, WS
Fot. KPP
Art. 288. Zniszczenie cudzej rzeczy
Dz.U.2021.0.2345 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.Art. 64. Recydywa podstawowa i wielokrotna
Dz.U.2021.0.2345 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
§ 1. Jeżeli sprawca skazany za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do przestępstwa, za które był już skazany, sąd może wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.