piątek, 22 września, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

Policja nie informuje o prowadzonych akcjach! Policja nie żąda przekazania pieniędzy!

Przeczytaj, zapamiętaj, nie daj się nabrać: policjanci nigdy nie dzwonią, by przez telefon informować o prowadzonych „tajnych akcjach”, nie żądają pieniędzy, nie każą wypłacać z banku, przelewać na inne konta. Tak robią oszuści, którzy bezczelnie podszywają się pod policjantów. Gdy odbierzesz taki telefon: nie kontynuuj rozmowy. Dzwoni oszust! Rozłącz się!

Oszuści wyłudzają pieniądze podszywając się pod policjantów lub inne osoby reprezentujące urząd lub instytucję. Wykorzystują fakt, że bardzo często w ludziach sama powaga urzędu budzi z automatu zaufanie i poczucie obowiązku do wykonywania poleceń.

Dlatego przypominamy:

  • policjanci dzwonią, by umówić się np. na dogodny termin przesłuchania w charakterze świadka, lub by potwierdzić obecność świadka wezwanego w celu złożenia zeznań
  • policjanci nigdy nie informują przez telefon o prowadzonych akcjach, „tajnych akcjach”, „śledztwach przeciwko hakerom, oszustom itp.”
  • policjanci nigdy nie angażują postronnych osób do realizacji „akcji złapania oszusta”
  • policjanci nigdy nie żądają pieniędzy: nie każą wypłacić ich z banku, nie chcą by ktoś przelał je na inne konto, nie każą oddać pieniędzy innej osobie i nie każą zostawić ich w określonym miejscu
  • policjanci nigdy nie dzwonią z numeru „997”
  • policjanci nigdy nie grożą konsekwencjami finansowymi za niewykonywanie poleceń związanych z twoimi własnymi pieniędzmi

Kiedy odbierzesz telefon, w którym osoba podająca się za policjanta porusza w jakikolwiek sposób temat pieniędzy – nie kontynuuj takiej rozmowy! Rozłącz się!

Pamiętaj, że nikt nie ma prawa straszyć cię przez telefon, naciskać na ciebie, zmuszać do określonego zachowania, zawsze masz prawo przemyśleć wszystko na spokojnie, bez pośpiechu.

Każda rozmowa telefoniczna, podczas której ktokolwiek prosi o pieniądze powinna być natychmiast przerwana. Nie należy jej kontynuować i odpowiadać na pytania. Trzeba się rozłączyć!

Kampania informacyjna „Dzwoni oszust! Rozłącz się!” przygotowana została w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Jej głównym celem jest uświadomienie mieszkańcom regionu, jak niebezpieczni i podstępni mogą być oszuści oraz jak nie paść ofiarą ich perfidnego działania, ale także przypomnienie, jakie faktyczne uprawnienia mają funkcjonariusze.

IP, KPP