Praca w opiece w Niemczech – obalamy trzy popularne mity
Wraz ze zbliżaniem się jesieni rośnie również liczba ofert pracy stworzonych z myślą o osobach chcących robić karierę w opiece w Niemczech. O ile jednak same oferty są przeglądane z dużym zainteresowaniem, o tyle perspektywa wyjazdu zarobkowego do Niemiec potrafi budzić pewne wątpliwości. Czas więc obalić kilka najpopularniejszych mitów.
Praca drugiej kategorii?
Niejedna Opiekunka osób starszych w Niemczech słyszała z pewnością wypowiadane z pogardą oskarżenia na temat tego, że chce wyjechać za granicę i pełnić tam rolę służącej. Takie opinie nie tylko nie świadczą najlepiej o osobach, które je wygłaszają, ale przede wszystkim – nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym. Praca osoby, która zajmuje się seniorami, nie jest pogardzana. Przeciwnie, cieszy się znacznie większym uznaniem niż podobne obowiązki wykonywane w Polsce. Uznanie nie oznacza przy tym wyłącznie szacunku i życzliwości. Wiąże się też z korzyściami finansowymi. Nie można też zapominać, że Opiekunka nie jest ani pokojówką, ani damą do towarzystwa. Jest osobą, która ma ściśle określone już na starcie obowiązki. Jeśli zadeklaruje, że czegoś nie chce robić, nie będzie do tego nakłaniana.
Praca dla wybranych?
Dość popularnym jest też mit o tym, że praca Opiekunki w Niemczech, zwłaszcza jeśli ma być opłacalna finansowo, nie jest dla każdego. Panuje przekonanie, że nie każdy może pracować w opiece, a niemieckie rodziny są znane z dużych wymagań. Rzeczywiście, jeśli senior jest poważnie chory i wymaga nieustannej opieki, szczególnie mile widziane są osoby, które mają przeszkolenie pielęgniarskie. W innych przypadkach praca ta jest jednak dostępna także dla osób o znacznie mniejszym doświadczeniu. Wypada zresztą podkreślić, że przeszkodą nie jest tu nie tylko wiek, ale również płeć, bo świetnymi Opiekunami seniorów w Niemczech są również panowie.
Praca w czterech ścianach?
A co z przekonaniem o tym, że praca Opiekunki oznacza zamknięcie w jednym pokoju z seniorem na długie tygodnie? Jest to mit mający tak niewiele wspólnego z rzeczywistością, że wypada się tylko zdziwić, że tak długo jest on powtarzany. Rzeczywiście, nie wszystkie osoby starsze wychodzą na codzienny spacer. Często uniemożliwia im to ogólny stan zdrowia. Praca Opiekunki nie jest jednak pracą całodobową. Bazuje na grafiku, a osoba przyjmująca Opiekunkę do pracy ma obowiązek przestrzegania znajdujących się w nim ustaleń. Polka pracująca w Niemczech i opiekująca się osobą starszą ma więc czas dla siebie. Może zadbać o siebie, odwiedzać nowych znajomych, a nawet – zwiedzać Niemcy odkrywając, że jest to kraj, który ma naprawdę wiele do zaoferowania. Praca w opiece nie oznacza wyrzeczenia się własnych pasji i nikt tego od Opiekunów nie oczekuje.