Przasnysz – cena ofertowa a cena transakcyjna

Zdjęcie

Planując zakup nieruchomości, spotykamy się z dwoma terminami: cena transakcyjna oraz cena ofertowa. Czego dotyczą oba pojęcia, jakie koszty są w nich zawarte. Jakie są różnice między ceną ofertową, a ceną transakcyjną? Ile tak naprawdę będzie kosztować nasza nieruchomość?

Cena ofertowa na rynku pierwotnym.

Ceną ofertową nazywamy kwotę, którą sprzedający chciałby otrzymać za nieruchomość.

Gdy weźmiemy pod uwagę zakup mieszkania z rynku pierwotnego, kwotę ofertową określa deweloper. Z tego typu wartością spotkamy się, analizując oferty mieszkań na stronach internetowych, w katalogach, czy broszurach informacyjnych dotyczących danej inwestycji. Cena ofertowa mieszkania deweloperskiego to kwota, jaką ustalił deweloper. Uwzględnia ona koszty działki budowlanej, na której powstaje inwestycja, wielkość mieszkania, jego lokalizację, stan wykończenia i wyposażenia oraz marżę dla sprzedającego.

Co wpływa na cenę ofertową na rynku wtórnym?

Cena ofertowa w przypadku mieszkania z rynku wtórnego kształtowana jest przez właścicieli mieszkań lub wynajętych przez nich biur i agentów nieruchomości. Bezpośredni wpływ na kształtowanie się wysokości cen ofertowych nieruchomości z rynku wtórnego ma kilka czynników. Pierwszym z nich jest lokalizacja, mieszkania położone w centrum miasta lub dobrze z nią skomunikowane, będą zdecydowanie droższe niż te położone na obrzeżach. Kolejną kwestią jest infrastruktura, dużo większym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości położone na osiedlach zlokalizowanych w pobliżu sklepów, szkół, przedszkoli, czy punktów usługowych. Niemniej ważnym czynnikiem będzie stan techniczny mieszkania i jego wyposażenie. Nieruchomości, których stan pozostawia wiele do życzenia, osiągną cenę zdecydowanie niższą, niż lokale będące niedługo po remoncie. Nowe mieszkania w Przasnyszu – ich cena wynosi między 3 400, a 4 000 zł za 1m2 z kolei mieszkania z rynku wtórnego 2 500 – 3 000 zł za m2.

Cena transakcyjna

Cena transakcyjna to cena sprzedaży, która zapisana jest w akcie notarialnym. Chcąc sprawdzić ceny transakcyjne nieruchomości, możemy skorzystać z publicznego rejestru prowadzonego przez starostów, czyli Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości. Znajdziemy w nim datę, rodzaj oraz strony transakcji, lokalizację mieszkania oraz ostateczną cenę nieruchomości. Dostęp do tych informacji jest jednak płatny i wymaga złożenia wniosku do Urzędu Miasta.

Ceny transakcyjne w porównaniu do cen ofertowych, w przypadku rynku wtórnego są często o kilka, a nawet kilkanaście procent niższe. W przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera ta różnica nie przekracza 2-3% wartości mieszkania. Różnica między ceną ofertową a ceną transakcyjną ustalają właściciele w przypadku rynku wtórnego, sugerują się oni ceną znalezioną w internecie, sentymentem oraz chęcią dodatkowego zysku ze sprzedaży. W sytuacji, gdy właściciel chce szybko sprzedać nieruchomość bądź oferty konkurentów są dużo niższe, często cena ofertowa jest znacznie obniżana. Mniejsze różnice w cenach ofertowych i transakcyjnym, na rynku pierwotnym jest chęć uzyskania przez dewelopera jak najwyższej prowizji od sprzedaży, a co za tym idzie zysku z inwestycji.

 

artykuł sponsorowany

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

×