Rola samorządów jest bardzo ważna, bo są najbliżej ludzi

Foto starosta e
Reforma samorządowa wprowadzona przez rząd Jerzego Buzka dała nowy impuls dla polskiej samorządności. Przez 30 lat  Przasnysz i powiat przasnyski przeszły ogromną metamorfozę.  Rola samorządów jest bardzo ważna, ponieważ są one najbliżej ludzi – tak 30 lat samorządów ocenia starosta powiatu przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski
– Już jako 18-latek zaczął Pan działać w samorządzie, jak Pan wspomina ten czas?
– Jako nastolatek bardzo interesowałem się polityką. Bardzo chciałem pozytywnie wpłynąć na rzeczywistość. Reforma samorządowa wprowadzona przez rząd Jerzego Buzka dała nowy impuls dla polskiej samorządności. Bardzo wtedy chciałem, by w Przasnyszu ktoś pomyślał o rozwoju miasta, a nie tylko o jego trwaniu. Dlatego wówczas, jako 18-latek, napisałem koncepcję zarządzania miastem i jego rozwoju. Przedstawiłem to wszystko radnym i zostałem dobrze odebrany. Gdy skończyłem studia, mieszkańcy chętnie wybrali mnie do rady powiatu i w wieku zaledwie 26 lat zostałem Przewodniczący Rady Powiatu. Uważam więc, że i dziś młodzi powinni się angażować w samorząd, a także w politykę.
– Co przez ten czas zmieniło się w samorządzie i samorządowcach?
– Przez lata samorząd bardzo się zmienił. Obecność Internetu sprawiła, że mieszkańcy mają większą kontrolę nad tym, co robią ich samorządowcy. Często jednak jest to przez samych samorządowców wykorzystywane w taki sposób, że pokazują oni głównie rzeczy błahe, które nie zmieniają życia mieszkańców, ale są dla ludzi ciekawe np. jakiś koncert, challange, spotkania itp., a nie np. jakieś ich inwestycje czy rozwój regionu.
– Jak pod względem samorządowym zmieniło się Przasnysz i powiat przasnyski?
– Przasnysz i powiat przasnyski przez 30 lat przeszły ogromną metamorfozę. Trzeba jednak pamiętać, że taką ogromną zmianę przeszła cała Polska. Mamy zatem nowe ulice, deptak i budynki, ale czy przegoniliśmy innych? W niektórych sprawach owszem. Skoku do przodu dokonaliśmy dzięki funduszom rządowym (dotacje na drogi, szpital, budowę sądu, skarbówki, komendy policji, ronda, szkoły, hale sportowe) jak i unijnym (rynek, targowica, szkoły, drogi, strefy gospodarcze).
– Największy sukces samorządowy powiatu przasnyskiego to…
– Największym sukcesem powiatu przasnyskiego było jego utworzenie. Miasto Przasnysz jako stolica powiatu zyskała dzięki temu automatycznie nowe oblicze, nowe budynki i instytucje. Początkowo Powiat dbał o rozwój swojej stolicy, ale w ostatnich latach jakby zapomniano, że stolica powiatu to też motor dla całego regionu. Zapomniano o tym i przez to, wiele milionów środków samorządowych i unijnych zainwestowano poza Przasnyszem, co osłabiło jego pozycję. Sukcesem samorządowym była również wielka skala inwestycji, jakie przez lata prowadził powiat. Kilka inwestycji samorządowych nie przysporzyło jednak mieszkańcom żadnych korzyści. Są jednak takie, które dobrze służą mieszkańcom.
– Jak ważna jest rola samorządów?
– Uważam, że rola samorządów jest bardzo ważna, ponieważ są one najbliżej ludzi. Ta ciągła, bliska styczność z mieszkańcami powoduje, że wójt, burmistrz czy starosta zna wiele ich codziennych problemów. Dlatego warto na samorządowców wybierać ludzi, którzy więcej słuchają i pracują, a mniej mówią i obiecują. Wtedy rola samorządu automatycznie wzrośnie.
Rozmawiał: SZW

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

×