poniedziałek, 4 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z PrzasnyszaGaleria

Spotkanie autorskie z Filipem Springerem: „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” [ZDJĘCIA]

 

W swoich reportażach pisze o przestrzeni publicznej i estetyce miast ,o jej kreatorach, o mechanizmach, którym podlega ”gospodarka architekturą”. W najnowszej książce „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” pokazuje czytelnikom inne oblicze „najszczęśliwszych” krajów świata. Gościem biblioteki był Filip Springer.

W trakcie spotkania opowiedział m.in. o Miedziance, która zniknęła z mapy i kart kroniki Dolnego Śląska, o budowaniu”13 pięter” reportażu o polskim mieszkalnictwie i jego problemach ,które trzeba rozwiązywać systemowo, o skandynawskich stereotypach , o tym czym jest dla niego szeroko pojęta ekologia.

Springer sporo uwagi poświęcił swojej ostatniej książce „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”, to mieszanka reportażu i fikcji, w której opisuje prawo Jante(zbiór jedenastu opresyjnych reguł) – pojęcie stworzone przez norweskiego pisarza pochodzenia duńskiego Aksela Sandemose’a w noweli „Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy”.

Filip Springer:

„Mam nadzieję, że można tę książkę odbierać jako książkę o pewnym mechanizmie, który rządzi relacją między wspólnotą, a jednostką. Niezależnie od tego czy ta wspólnota jest w Polsce, w Danii, Stanach Zjednoczonych czy korporacji”.

Rozmowa toczyła się także wokół powstałej w 2020r. pierwszej w Polsce Szkole Ekopoetyki, której jest pomysłodawcą i współtwórcą.

Filip Springer nawiązał do katastrofy klimatycznej . W tym kontekście mówił o roli literatury:

„(…) pisząc próbować sprawdzać różne scenariusze, różne warianty, różne spojrzenia na świat, które mogą być użyteczne dla walki z konsekwencjami katastrofy klimatycznej.”

Reporter opowiedział także o pracy nad swoją najnowszą książką, która ukaże się już jesienią.

Nie zabrakło pytań od publiczności.

 

IP, MBPP. Fot. MBPP