sobota, 2 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleriaSzkoły

Spotkanie autorskie z pisarka i ilustratorką Małgorzatą Urszulą Laską [ZDJĘCIA]

13 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Chorzelach odbyło się spotkanie autorskie z panią Małgorzatą Urszulą Laską pisarką i ilustratorką książek dla dzieci i dorosłych, która obecnie mieszka w Niemczech we Frankfurcie nad Menem, a w której sercu Polska zajmuje ważne miejsce, bo pani Małgosia urodziła się i wychowała na Kurpiach.

W szkole zgromadziła się liczna widownia złożona z klas 1-4 jak również z gości, którymi byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Honoriusza Kowalczyka z Duczymina. Na spotkaniu gościła też grupa sześciolatków z Przedszkola w Chorzelach.
Pisarka w swoim dorobku ma zarówno powieści dla dorosłych jak i dla dzieci. Poszczycić się może wieloma sukcesami. Jest laureatką literackiej nagrody „Redaktor Roku 2016” Magazynu Polonijnego „Twoje Miasto”, laureatką Kurpika – kurpiowskiego Oskara – nagrody Prezesa Związku Kurpiów, przyznawanej corocznie za ochronę dziedzictwa kulturowego. Jej książka „Notros” znalazł się na liście 55 tytułów dla dzieci polecanych przez Polską Sekcję międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej IBBY. Książka dla dorosłych pt. „Dziewcak” głosami internautów zdobyła tytuł Książki Roku w konkursie Brakująca Litera, a powieść pt. „Łatwo nie będzie” uzyskała tytuł „Książka na Wiosnę” w serwisie internetowym Granice.pl, natomiast książka pt. „Miód w deszczu” zdobyła III nagrodę w kategorii literatura piękna i inne w konkursie im. Stanisława Pajki organizowanym przez Związek Kurpiów.
W trakcie spotkania pisarka przybliżyła uczniom tematykę takich książek jak: „Pan Dreptusiński”, „Tajemnica żabiej wyspy”, „Notros”. Opowiedziała o swojej najnowszej książce dla młodzieży pt. „Tylko wróć”. Pani Małgosia nawiązała spontaniczną i ciepłą relację z widownią, zadając zagadki i prezentując wykonane do nich przez siebie ilustracje. Odpowiadała na pytania zadawane przez dzieci. Na zakończenie spotkania uczennice kl. IV a recytowały wiersze autorstwa pani M. U. Laski, a wśród nich utwór pt. „Dwie rzeki”, który został nagrodzony w konkursie recytatorskim organizowanym przez Ośrodek Upowszechniana Kultury w Chorzelach.
Pani dyrektor Hanna Wilga serdecznie podziękowała pisarce za motywowanie do czytelnictwa i odkrywanie magicznego świata literackich bohaterów, życząc, aby książki, które pisze dawały czytelnikom radość, nadzieję i odwagę do walki o swoje marzenia.
Na zakończenie każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki, na której starał się zdobyć autograf pisarki.

 

IP, SP2 Ch