Tradycje związane z Bożym Ciałem w parafii Chorzele
W odpust Świętej Trójcy, niedziela przed Bożym Ciałem z kościoła w Chorzelach, wierni niosą obrazy i emblematy wiary do swoich wiosek. Obrazy są niesione w procesji do Budek, Raszujki, do Pruskolęki i do Pościenia Wsi.
Kiedyś obrazy były stawiane w domach, teraz ustawiane są budynkach użyteczności publicznej czyli świetlicach wiejskich. Od niedzieli do środy [poprzedzającej Boże Ciało – przyp.red] mieszkańcy poszczególnych wiosek gromadzą się wokół obrazów i modlą się różnych intencjach i prośbach. W czwartek, w Boże Ciało, obrazy są odnoszone do kościoła. Procesja rano rusza z Pościenia Wsi. W Pruskolece oczekują pielgrzymi ze swoim obrazem by razem iść w stronę Raszujki, gdzie już czekają jej mieszkańcy. Grupa pielgrzymów się powiększa gdy dochodzą z obrazem wierni z Budek. Wszyscy maszerują o kościoła w Chorzelach. W czasie drogi są śpiewane pieśni i odmawiane modlitwy. Podobna procesja odbywa się do Łazu.
W czwartek, 16 czerwca, czyli w Boże Ciało, modlącym się sprzyjała pogoda. Ta wyjątkowa i piękna tradycja ma już kilkadziesiąt lat. Warto nadmienić, że z Pościenia do Chorzel jest trasa liczy sobie ponad 12 kilometrów.
IP, SPW