środa, 4 października, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

Upał jest zagrożeniem dla każdego

Wysokie temperatury powodują, że pojawia się zagrożenie odwodnieniem i przegrzaniem. Upał, oślepiające słońce, „ciężkie powietrze” mają również negatywny wpływ na komfort jazdy. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać w samochodzie nawet na chwilę dzieci, osób starszych i zwierząt. Zamknięty samochód szybko zamienia się w śmiertelną pułapkę. Upały są także dużym zagrożeniem dla kierowców. Oślepiające słońce i wysoka temperatura mogą wpływać na samopoczucie kierowców.

Nigdy nie zostawiajcie w samochodzie dzieci, seniorów, osób wymagających opieki i zwierząt. Zamknięty samochód działa jak piekarnik w którym temperatura potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut, a 27 stopni C na zewnątrz to nawet 60 stopni C we wnętrzu auta. Mówiąc wprost – zamknięte auto staje się śmiertelną pułapką dla tych, którzy zostali wewnątrz i nie są w stanie sami go opuścić. Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału przestał normalnie funkcjonować. Podobnie jest z seniorami wymagającymi stałej opieki.

Upały są zagrożeniem również dla kierowców. Oślepiające słońce, wysokie temperatury mają negatywny wpływ na samopoczucie kierowców, a trzeba pamiętać o tym, że wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach. Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności na drodze, a przez upały większość kierowców odczuwa dyskomfort.

Przypominamy:
Zachowaj rozwagę i zdejmij nogę z gazu! Użyj wyobraźni! Stosuj się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj, że na drodze nie jesteś sam!

IP, KPP