Wyciągarka elektryczna – 3 porady, jak należy ją serwisować

Niestety, nie każdy wie, że elektryczna wyciągarka nienawidzi wody – a zwłaszcza tej pod ciśnieniem. Jeszcze mniej osób ma świadomość, jak należy poprawnie ją serwisować. W końcu, to od sprawności urządzenia zależy to, czy uda Ci się wyciągnąć pojazd z trudno dostępnego terenu. O czym zatem powinieneś wiedzieć? Jak prawidłowo dbać o wyciągarkę elektryczną? Jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać? Tego wszystkiego dowiesz się już teraz. Miłej lektury!

Jak dbać o wyciągarkę elektryczną?

Wyciągarki elektryczne zdają egzamin w przeróżnych sytuacjach, a przede wszystkim w tych na drodze. Powszechnie profesjonalne wyciągarki elektryczne świetnie sprawdzają się w wyciąganiu ugrzęzłych samochodów lub zsuniętych z drogi tam, gdzie wydostanie pojazdu na własną rękę jest praktycznie niemożliwe. Aby elektryczna wyciągarka zawsze była niezawodna, należy odpowiednio o nią dbać. Nie chodzi tutaj tylko o szybki przegląd przed każdą podróżą – warto wiedzieć, jak poprawnie zareagować w razie dostrzeżenia usterki, a o tym nie każdy wie. Większość osób nawet nie testuje urządzenia od razu po zakupie, a jest to obowiązkowa czynność, która da Ci pewność, że zakupiona wyciągarka działa i pracuje bez zakłóceń. O czym zatem powinieneś wiedzieć?

  • Największym wrogiem wyciągarek elektrycznych są zabrudzenia i powstająca korozja. Jeśli dostrzeżesz zanieczyszczenia, to możesz łatwo je usunąć za pomocą niewielkiej ilości wody. Możesz zapomnieć o myjkach ciśnieniowych i innych tego typu urządzeniach – pamiętaj, że mówimy o wyciągarkach elektrycznych, więc zbyt duża ilość wody może z łatwością uszkodzić sprzęt. Pamiętaj też, aby dokładnie osuszyć sprzęt, zwłaszcza z miejsc trudno dostępnych. A jak już umyjesz wyciągarkę, to nie zakładaj na nią pokrowca – resztki wody mogą zapoczątkować pojawienie się rdzy. Najlepiej umytą wyciągarkę wystaw na słońce. Specjaliści zalecają też, aby wyciągarkę konserwować nawet po każdej wykonanej pracy,
  • Warto też zadbać o rzeczy ogólne, takie jak regularny przegląd z pomocą mechanika lub dokładne przyjrzenie się, czy na wyciągarce elektrycznej nie powstaje korozja. Zaleca się też od czasu do czasu smarować urządzenia – wpływa to na szybkość i sprawność pracy wyciągarki, ale przede wszystkim na Twoje bezpieczeństwo. Nasmarowanie części ruchomych jest Twoim obowiązkiem zwłaszcza wtedy, kiedy masz już wyciągarkę spory kawał czasu. To podstawowe czynności o które musisz zadbać,
  • A już na pewno wtedy, kiedy odwrotnie – nie korzystasz z wyciągarki przez dłuższy czas. Wtedy nietrudno o korozję i ogólny „opór” urządzenia, co może być uciążliwe w sytuacji, kiedy będziesz musiał z niego skorzystać. Warto zatem co jakiś czas rozciągnąć linę po całej długości – dzięki temu będziesz miał pewność, że sprzęt działa jak należy. Pozwoli Ci to też uniknąć „zastania się” wyciągarki czy korozji mechanizmów.

Jakie są najczęściej popełniane błędy?

Niestety nie każdy dba o powyższe czynności. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że korozja wyciągarki występuje zwłaszcza wtedy, gdy wyciągarkę czyści się w zły sposób. Większość osób chcąc zaoszczędzić swój czas (ale nie pieniądze), bez oporów stosuje myjki działające pod ciśnieniem. Jest to kardynalny błąd, ponieważ woda w dużych ilościach wręcz zalewa całe urządzenie od wewnątrz. A przez to mechanizm sterujący pracą wyciągarki nie ma szans na przeżycie.

Kolejny błędem znowu jest pośpiech – w tym wypadku mowa o niedokładnym suszeniu sprzętu. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby dać wszystkim niezbędnym komponentom czas na dokładnie wyschnięcie – znacznie zredukuje to ryzyko korodowania części. W związku z tym nie zaleca się korzystania z wyciągarki zaraz po myciu, ponieważ jest to niebezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i samego sprzętu. Nie warto też korzystać z elektrycznej wyciągarki zwłaszcza w wilgotnym terenie. Zastosuj się do powyższych porad, a Twoja wyciągarka będzie działała długo i zawsze bezproblemowo!

Broken car standing on fixed flatbed tow truck being transported for repair. Breakdown on road

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

×