piątek, 8 grudnia, 2023
Polecamy

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – co należy zrobić?

Spłata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, działki czy budowę domu jednorodzinnego nie zostaje automatycznie odnotowana w księdze wieczystej. Jeżeli chcesz wykreślić wpis o hipotece, konieczne będzie złożenie wniosku. Podpowiadamy, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Kiedy możliwe jest wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej jest możliwe tuż po spłacie zobowiązania – najczęściej kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej, chociaż należności mogą być też inne, np. zaległy podatek od nieruchomości (w przypadku ustanowienia hipoteki przymusowej). Co istotne, wykreślenie hipoteki nie odbywa się automatycznie, ale na wniosek właściciela nieruchomości. To właśnie w interesie właściciela jest to, aby stan prawny ujawniony w księdze wieczystej był zgodny ze stanem rzeczywistym.

Czy wykreślenia hipoteki dokonuje się też w innych sytuacjach? Teoretycznie tak – przykładem może być zwolnienie z długu czy wygaśnięcie użytkowania wieczystego obciążonego hipoteką. W praktyce jednak najczęściej wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej właściciele składają właśnie po spłacie zaciągniętego zobowiązania.

Gdzie złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej składa się w wydziale wieczystoksięgowym sądu rejonowego prowadzącego księgę wieczystą dla nieruchomości. Sam wniosek jednak nie wystarczy – konieczne jest jeszcze zgromadzenie załączników.

Pracownicy sądu mogą wykreślić hipotekę z księgi wieczystej dopiero wówczas, gdy otrzymają komplet dokumentów. Ten z kolei obejmuje:

  • Wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Musisz wypełnić formularz KW-WPIS „Wniosek o wpis w księdze wieczystej”.
  • List mazalny. To załącznik do wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – zgoda wierzyciela na dokonanie zmian w księdze wieczystej w tym zakresie.
  • Potwierdzenie dokonania opłaty – gdy opłata została przelana na rachunek bankowy sądu. Aktualnie wynosi ona 100 zł od jednej hipoteki.

Nie masz czasu na formalności? Obawiasz się, że podczas wypełniania dokumentów o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej popełnisz błąd? Przygotowanie wniosku możesz zlecić prawnikowi, np. radcy prawnemu.

Wypełniasz samodzielnie wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej? Zajrzyj również tu: https://ksiegawieczysta.net/jak-wykreslic-hipoteke-z-ksiegi-wieczystej/. Pod wskazanym adresem znajdziesz dodatkowe, przydatne informacje – np. co robić w sytuacji, gdy wierzyciel hipoteczny odmawia zgody na wykreślenie hipoteki.

Ile trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej jest sformalizowaną i niestety czasochłonną procedurą. Zarówno pandemia COVID-19, jak i obciążenie pracą wydziałów wieczystoksięgowych sądów rejonowych powodują, że będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość. Ile trzeba czekać na wykreślenie hipoteki? W zależności od sądu od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

Chcesz sprawdzić, czy hipoteka została wykreślona z księgi wieczystej? Nie musisz dzwonić do sądu rejonowego, w którym został złożony wniosek – istnieje prostszy sposób. Mowa tu o sprawdzeniu zawartości księgi wieczystej przez internet. Jest to możliwe, bo księgi wieczyste są prowadzone w formie elektronicznej. Aby to zrobić, musisz jedynie:

  • Przejść na stronę internetową Elektroniczne Księgi Wieczyste (Ekw.ms.gov.pl)
  • Podać numer księgi wieczystej – numer ten znajdziesz m.in. we wspomnianym liście mazalnym

Po złożeniu wniosku w dziale IV księgi wieczystej („Hipoteka”) znajdzie się stosowna wzmianka. Gdy hipoteka zostanie wykreślona, nie będzie już widoczna w aktualnej treści księgi wieczystej.