Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

Reklama

Slider
Slider

Samorządowcy chcą innego, uzgodnionego i konstytucyjnego terminu

Apel burmistrzów i wójtów powiatu przasnyskiego
w sprawie zmiany terminu wyborów prezydenckich
Łukasz Chrostowski – Burmistrz Przasnysza, Beata Szczepankowska – Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele, Krzysztof Iwulski – Wójt Gminy Jednorożec, Wojciech Marek Brzeziński – Wójt Gminy Czernice Borowe, Michał Szczepański – Wójt Gminy Krasne, Grażyna Wróblewska – Wójt Gminy Przasnysz – taki skład podpisał apel o podjęcie decyzji dotyczącej przełożenia wyborów prezydenckich na inny termin z powodu epidemii koronawirusa.
Ze względu na stale rosnącą liczbę osób zakażonych koronawirusem, burmistrzowie i wójtowie z powiatu przasnyskiego wystosowali apel dotyczący zmiany terminu wyborów prezydenckich, które mają się odbyć 10 maja. Podkreślają, że ich zdaniem powinny być one przełożone na inny, uzgodniony i konstytucyjny termin. Stanowisko to motywowane jest chęcią ochrony zdrowia i życia zarówno członków komisji wyborczych, jak i mieszkańców, którzy chcieliby oddać swój głos. Dodatkowo, władze z powiatu przasnyskiego zwracają uwagę na fakt, że powołanie i przeszkolenie kandydatów do komisji nie będzie łatwe, ponieważ większość komitetów wyborczych nie zgłosi swoich przedstawicieli. Swoje stanowisko popierają również tym, że głosowanie korespondencyjne nie zwiększy bezpieczeństwa, lecz może narazić osoby trzecie na zarażenie COVID – 19.
Specjalnie dla „Kuriera Przasnyskiego”:
Arkadiusz Iwaniak, Poseł na Sejm RP
Szanowni Państwo, w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę zakaźną COVID-19 oraz rosnącym zagrożeniem epidemicznym, mając na uwadze przede wszystkim ochronę zdrowia i życia Państwa oraz wszystkich mieszkańców naszego regionu uważam, że wybory na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zaplanowane na 10 maja br. powinny zostać przełożone. W mojej ocenie sytuacja dotycząca procedury  przeprowadzenia wyborów powszechnych jest właściwie niemożliwa bez narażania osób, które będą się tym zajmowały, zatem uwzględniając panujące warunki, a więc wzrost zachorowań, wszechobecny strach przed zarażeniem nie jesteśmy w stanie przeprowadzić w sposób bezpieczny tych wybory w dniu 10 maja.
Ponadto, pragnę podkreślić że odpowiedzialność za sprawne przeprowadzenie wyborów została przerzucona na  samorządy. Dotyczy to min. przyjmowania zgłoszeń kandydatów do obwodowych komisji wyborczych, samych kandydatów do komisji wyborczych, zorganizowania lokali wyborczych oraz wielu innych spraw związanych z procedura wyborczą.
Wszyscy doskonale wiemy, że obecna sytuacja w naszym kraju jest bardzo trudna i wymaga od nas wszystkich odpowiedzialnego podejścia do sprawy, dlatego popieram apel samorządowców powiatu przasnyskiego i również apeluję o przełożenie wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w późniejszym terminie zgodnym z Konstytucją. Łączę wyrazy szacunku i życzenia zdrowia
Konrad Wojnarowski, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Podpisuję się po tym apelem obiema rękami. Wyborów 10 maja nie da się przeprowadzić bez narażenia zdrowia i życia Polaków. Nie da się ich przeprowadzić ani tradycyjnie, ani korespondencyjnie. Najważniejsze jest dziś życie i zdrowie naszych Rodaków, ratowanie polskich firm i miejsc pracy a nie stawianie terminu wyborów jako priorytet. Prawie 50 tys. przedsiębiorców zawiesiło działalność w marcu. Bez pilnego zwolnienia ze składek ZUS i podatków PIT, CIT, VAT czeka nas fala bankructw a co za tym idzie utrata wielu miejsc pracy.  Wsparcia wymagają dzisiaj szpitale i służba zdrowia a nie organizacja procesu wyborczego, który generuje ogromne koszty. W imieniu Sejmiku Województwa Mazowieckiego w pełni popieram i utożsamiam się ze wszystkimi samorządowcami powiatu przasnyskiego, którzy podpisali się pod apelem. Jestem przekonany, że inne samorządy pójdą tą samą drogą. Pani burmistrz, Pan burmistrz oraz wójtowie wykazali się daleko idącą troską o dobro mieszkańców.
IP
Fot. Nadesłane
Fot. Apel burmistrzów i wójtów z powiatu przasnyskiego
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Arkadiusz Iwaniak
Fot. Archiwum prywatne
Fot. FB/archiwum redakcji
Fot. Łukasz Chrostowski – Burmistrz Przasnysza,
Fot. Beata Szczepankowska – Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele,
Fot. Krzysztof Iwulski – Wójt Gminy Jednorożec,
Fot. Wojciech Marek Brzeziński – Wójt Gminy Czernice Borowe,
Fot. Michał Szczepański – Wójt Gminy Krasne,
Fot. Grażyna Wróblewska – Wójt Gminy Przasnysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Slider