5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o gniazdkach i łącznikach
Gniazdka i łączniki to podstawowe elementy instalacji elektrycznej, z których korzystają domownicy. Dzięki nim energia elektryczna może być użyta w gospodarstwie domowym do oświetlenia i zasilania różnego rodzaju sprzętów, korzystających z zasilania sieciowego. Na rynku dostępny jest ogrom gniazdek i łączników, różniących się od siebie nie tylko wzornictwem, także przeznaczeniem i sposobem montażu.
Do czego służą gniazdka?
Różnorodność gniazd i łączników sprawia, że instalator powinien posiadać szeroką wiedzę na temat ich rodzajów i sposobu montażu oraz podłączania do sieci. Oto 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o gniazdkach i łącznikach.
Gniazdko elektryczne, zwane inaczej kontaktem, to w instalacji elektrycznej złącze umożliwiające przyłączenie odbiornika energii elektrycznej. Gniazdko może być jednofazowe lub trójfazowe. Nie sposób ich pomylić, gdyż różnią się na pierwszy rzut oka. Domowa sieć zasilająca jest zasadniczo jednofazowa i o takich kontaktach tutaj przeczytasz.
Do czego służą łączniki
Łącznik służy do wyłączania lub załączania prądu w obwodzie elektrycznym. Najczęstszym rodzajem łącznika w domach są wyłączniki światła pojedyncze lub podwójne, rzadziej potrójne.
Zasilanie gniazdek i łączników
Gniazdka zasila się przewodem bezpośrednio z rozdzielni lub z tak zwanej puszki albo z poprzedniego gniazdka. Współczesna instalacja powinna być wykonana na trzech przewodach miedzianych w standaryzowanych kolorach. Przewód fazowy – zazwyczaj brązowy – przymocowuje się do lewego otworu gniazdka, neutralny – niebieski – do prawego, a przewód ochronny – żółto-zielony – do bolca uziemiającego.
Łącznik służy do wyłączania lub załączania prądu w obwodzie elektrycznym. Najczęstszym rodzajem łącznika w domach są wyłączniki światła pojedyncze, podwójne, rzadziej potrójne. Zasilanie dostarcza się do łącznika kablem fazowym – zazwyczaj brązowym – i wyprowadza do obwodu lub obwodów lampy odpowiednią liczbą przewodów.
Rodzaje gniazdek
Gniazdka prądu jednofazowego dzielimy najpierw na natynkowe – nie wymagają kucia ścian, są mniej estetyczne i podtynkowe, które są umieszczone w specjalnej puszce zamontowanej w ścianie. Tego typu kontakty mogą być dodatkowo wyposażone w bolec uziemiający, klapę i obudowę wodoszczelną. Gniazdka mogą być montowane w ramkach, wtedy można zwielokrotnić ich liczbę. Jest to rozwiązanie często stosowane w kuchni, gdzie jest potrzeba zasilenia wielu różnych urządzeń.
Rodzaje łączników
Łączniki oświetlenia, bo takie będą opisane, mogą być pojedyncze, podwójne, rzadziej potrójne. Podobnie jak w przypadku gniazdek występują jako natynkowe i podtynkowe, dodatkowo mogą być hermetyczne. W pomieszczeniach zazwyczaj montuje się zwykłe włączniki, natomiast na klatce schodowej i na korytarzach włączniki schodowe, czasowe, bądź krzyżowe.