poniedziałek, 20 maja, 2024
AktualnościAktualności z PrzasnyszaImprezyKultura

„Czarno-biały i w kolorze” – 25 lat Ogólnopolskich Plenerowych Prezentacji Fotografii Artystycznej w Przasnyszu

Pod tym tajemniczym hasłem odbyła się w minioną sobotę w Klubie Otwartego Umysłu jubileuszowa wystawa fotografii artystycznej Stodoła 2020. Tym razem obok jej organizatora i komisarza wystawy autorem był również Marek Zgliński z Ciechanowa. Co się kryło pod tym tajemniczym tytułem? Otóż zanim autorzy wyjaśnili co się pod nim kryje to najpierw przyszedł czas na wyróżnienia i odznaczenia.
Nie zapomniano również o tych, którzy odeszli a współtworzyli Stodołę i wspierali ją. Minutą ciszy uczczono pamięć m.in. Romana Wierzbickiego – przasnyskiego artysty oraz Mariusz Bondarczuka – dziennikarza, wydawcy i regionalisty.

I tak srebrny medal „Za zasługi dla rozwoju twórczości fotografii nadany uchwałą kapituły FRP” otrzymali Zofia Kalińska, Krzysztof Miecznikowski, Piotr Kaszubowski oraz Kazimierz Kosmala. Złotym medalem natomiast został odznaczony autor wystawy Tadeusza Myśliński. Podziękowanie za organizację wystaw plenerowym w Przasnyszu oraz list gratulacyjny wręczył artyście również Starosta Krzysztof Bieńkowski.

Pierwsza wystawa plenerowa odbyła się w stodole, od której wzięła się właśnie ta nazwa, należącej do rolnika Zbigniewa Szczepańskiego. Tadeusz Myśliński przypomina o tym przy okazji kolejnej edycji Stodoły. „Jednodniowe spotkania twórców z miłośnikami kultury i sztuki, tworzą zjawisko kulturo-twórcze na północno-wschodniej części Polski. Treścią „Stodoły” jest twórca i jego dzieło. Formą zaś stodoła wiejska wtopiona w przyrodę, ogrody, sady; koledzy, odbiorcy, tworzący wspaniały klimat plenerowych spotkań. Tak autor wystawy opisuje tę szczególną formę obcowania ze sztuką – fotografią.

Jak już zaproszeni goście zdążyli się zorientować tematem wystawy była stolica Francji – Paryż. Paryż fotografowany w różnych okresach i do tego dwoma różnymi technikami fotografowania – analogową i cyfrową, czarno-białe i kolorowe. Wszystko to przeniesione na papier dało obraz jubileuszowej wystawy. To właśnie struktura papieru daje prawdziwy obraz fotografii, których nie jesteśmy w stanie zauważyć na ekranie komputera. I tak jak wielu jest zwolenników zarówno fotografii analogowej, jak i cyfrowej to w tym miejscu i czasie udało się połączyć je w jedno i ukazać piękno Paryża. Autor wystawy najbardziej jednak ubolewał na tym, że Przasnysz nie ma swojej galerii, gdzie przez cały rok można by było prezentować dzieła lokalnych, niezależnych twórców. Wyraził jednak nadzieję, że galeria taka powstanie w murach przasnyskiego domu kultury, którego remont ostatnio zapowiadał burmistrz oraz miejscy rajcy.

 

IP, SPP

Tadeusz Myśliński (ur. 2 kwietnia 1947 w Przasnyszu) – polski artysta fotograf. Członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP). Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego Fotoklubu RP. Członek honorowy Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych.