Z Jolantą Drejka, dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chorzelach rozmawiamy o funkcjonowaniu placówki, którą kieruje oraz o licznych uroczystościach przez nią organizowanych. Nasza rozmówczyni omawia również statystyki czytelnicze MGBP w Chorzelach za lata 2020 i 2021.
– Jaka jest Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach?
– Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna powstała w lutym 1948. Od tego czasu przechodziła wiele zmian organizacyjnych, kadrowych i lokalowych. Od 2013 roku dzięki Organizatorowi Burmistrz Miasta i Gminy Pani Beacie Szczepankowskiej siedzibą Biblioteki został budynek na ulicy Ogrodowej 7. Są tu najlepsze jak do tej pory warunki dla działalności Biblioteki Publicznej, między innymi biorąc pod uwagę jej lokalizację w centrum Chorzel. W strukturę MGBP wchodzą: Biblioteka dla Dorosłych oraz Filia dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach, Filia Biblioteczna w Zarębach, Krukowie i Duczyminie. Organizator czyli Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach stworzył więc prawdziwą sieć bibliotek na terenie swojej gminy. Podstawową przesłanką działalności wszystkich tych placówek jest zaspokajanie rozmaitych, kulturowych potrzeb czytelników, ich charakter określa samo społeczeństwo, w życiu którego nasze biblioteki uczestniczą. Współcześnie istnienie takiej sieci nabiera większego znaczenia, zwłaszcza na tle szybkiego rozwoju nauki i techniki. Wszystkie biblioteki wchodzące w skład MGBP oferują mieszkańcom miasta i gminy bezpłatny dostęp do komputerów i Internetu, możliwość wydruku, kserowania i skanowania dokumentów. MGBP w Chorzelach wraz z Filiami integruje się ze środowiskiem i rozwija adekwatnie do jego potrzeb. Bardzo ważnym zadaniem naszej Biblioteki jest wspieranie w tworzeniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego, gdyż utrwala to dorobek społeczny naszego miasta i gminy dla przyszłych pokoleń oraz rozbudza zainteresowanie kulturą w społeczeństwie. Poza aktywnie działającym „Kurpiowskim Kołem Biblioteki”, funkcjonującym w Filiach Bibliotecznych w Zarębach i Krukowie tworzymy Bibliotekę Cyfrową dotyczącą historii naszego terenu oraz gromadzimy dokumenty z życia społecznego. Ze względu na wielofunkcyjność naszej biblioteki należącą w większej części do sfery życia społecznego, edukacji i postępu informacyjnego trudno jest w kilku zdaniach je opisać. Poszczególne obszary zadań przenikają się. Dlatego MGBP prawie nigdy nie realizuje tylko jednego modelu, zazwyczaj funkcjonują one w korelacji. Wszyscy pracownicy MGBP w Chorzelach rozumiejąc społeczną misję instytucji kultury jaką jest Biblioteka starają się stworzyć przyjazne miejsce, w którym nie tylko można wypożyczyć książki ale rozwijać swoje zainteresowania, spędzić czas wolny ale też skorzystać ze źródeł wiedzy potrzebnych do rozwoju i edukacji. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna jest po prostu miejscem dla każdego, w każdym wieku, każdej narodowości, każdej niepełnosprawności, każdej wrażliwości i każdego gustu literackiego.
– W bibliotece w Chorzelach przygotowywane są wydarzenia cykliczne, jakie atrakcje przygotowuje biblioteka w Chorzelach w najbliższym czasie?
– MGBP w Chorzelach organizuje wiele wydarzeń cyklicznych np.: Gminny Turniej wiedzy o Chorzelach o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele, Gminny Turniej Gier planszowych o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Chorzele, Narodowe czytanie, Gminny Turniej poetycki „Miłość wierszem pisana”, Gminny Festiwal poezji śpiewanej „BIBLIOTEKOS”, Spotkania z pisarzami, Cykliczna akcja „Mała książka, wielki człowiek”, „Czytanie w Przedszkolu”, Akcja „żonkile”, Cykliczne spotkania „Kurpiowskiego Kola Biblioteki”, szkolenia komputerowe, konkursy czytelnicze, plastyczne Tydzień bibliotek i wiele innych.
Właśnie w drugim tygodniu maja organizujemy „Tydzień Bibliotek”, ogólnopolską akcję promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy. Co roku organizujemy ją pod innym hasłem. W tym roku hasło przewodnie brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Będzie obejmowało kilka wydarzeń związanych z tematami: mowa nienawiści, hejt w Internecie i fake newsy. Złożą się na to autorskie lekcje połączone z prezentacjami medialnymi oraz stacjonarne spotkania z młodzieżą z wykorzystaniem książki „O mowie nienawiści i hejcie”. Kilka egzemplarzy tej książki zostanie nieodpłatnie przekazana do Bibliotek Szkolnych z terenu Miasta i Gminy. w Chorzelach. Relacje z tych wydarzeń mają szanse zostać nagrodzone zestawami książek Fundacji Humanity in Action Polska oraz kartami podarunkowymi EMPIK o wartości 250 zł.
– Biblioteki gminne bardzo często współpracują z różnymi grupami i osobami z lokalnej społeczności, proszę o tym opowiedzieć.
– Funkcjonując we współczesnym świecie MGBP stara się być instytucją egalitarną: otwartą na różne gusta i inicjatywy, nastawioną na integrację i współpracę zarówno instytucjonalną, jak i lokalną. Staramy się wchodzić w relacje oparte na współdziałaniu, które zapewniają rozwój, bo współpraca z innymi podmiotami, zwiększa zarówno indywidualne, jak i wspólne korzyści, a jednym z głównych celów współpracy staje się stworzenie atrakcyjnej i konkurencyjnej oferty kulturalnej. Nie zawaham się użyć określenia, że w obecnych warunkach funkcjonowania współpraca biblioteki z innymi podmiotami jest standardem, który znacznie ułatwia realizacje podstawowych zadań biblioteki – ważne jest dla nas aby decyzja o współpracy była całkowicie dobrowolna i niezależna. Ważnym przykładem instytucji z jaką systematycznie współpracujemy jest Organizator MGBP, czyli Gmina Chorzele, ponadto Ośrodek Upowszechniania Kultury, którego zadania organizacji sfery kultury są zbliżone do zadań Biblioteki. Bardzo owocna jest też nasza współpraca ze wszystkimi szkołami z gminy Chorzele, Przedszkolami, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Bankiem Spółdzielczym w Chorzelach, Organizacjami pozarządowymi i rożnymi osobami z lokalnej społeczności. Ciekawym przykładem współpracy z osobą prywatną dotyczącą pomocy Uchodźcom Ukraińskim z jednoczesnym promowaniem sztuki oraz dokumentowaniem obecnej architektury naszych okolic, jest zorganizowanie i udostępnienie wystawy prac plastycznych artysty rysownika – Pana Octaviana FitzHerberta. Octavian FitzHerbert swoje rysunki szkicował właśnie w Chorzelach, a całkowity dochód przeznaczył na pomoc Ukrainie. Szkice Octo FitzHerberta są niezwykle oryginalne i mogą stanowić prawdziwy unikat w historii naszego miasteczka. Współpraca z Panem Octavianem jest jednocześnie kontynuacją naszej bibliotecznej współpracy z ukraińskimi mieszkańcami naszej gminy.
– Praktycznie przez prawie dwa lata – koronawirus – zmienił oblicze bibliotek i czytelni, jak wyglądała sytuacja w placówce w Chorzelach?
– Myślę, że dopiero po upływie kilku, a nawet kilkunastu lat będzie można dokładnie określić, jak pandemia wpłynęła na funkcjonowanie współczesnych bibliotek, ich dostępności dla czytelnika i relacji obu przestrzeni – tradycyjnej i cyfrowej – w których działają. Czas lockdownu pokazał bowiem, jak duży jest wpływ sieci i technologii na świat bibliotek w erze nowych wyzwań. Obiektywnie mogę stwierdzić, że pandemia zmieniła dotychczasowe zasady korzystania z wielu funkcjonalności chorzelskiej biblioteki. Przede wszystkim pozbawiła naszych czytelników możliwości odczuwania atmosfery charakterystycznej dla tych placówek. Spowodowała, że wiele naszych inicjatyw zostało przeniesionych do Internetu. Na szczęście nasza biblioteka już kilka lat temu zdążyła wprowadzić cały księgozbiór do systemu bibliotecznego MAK+ i sukcesywnie prowadzi wypożyczanie drogą elektroniczną. Od marca 2013 r. chorzelska biblioteka posiada w pełni skatalogowany księgozbiór w wersji elektronicznej, dzięki któremu każdy użytkownik biblioteki w dowolnym miejscu i o każdej porze dnia i nocy może sprawdzić dostępność pozycji książkowych w naszym katalogu online, dostępnym na stronie internetowej biblioteki: http://www.mgbpchorzele.naszabiblioteka.com. Mogę również dodać, że jesteśmy jedną z niewielu bibliotek w powiecie przasnyskim, jak nie jedyną, posiadającą serwer w tzw. chmurze. Aby systemy biblioteczne na dobre zagościły w „chmurach”, konieczne jest jednak przełamanie kilku barier, z których najtrudniejszą do pokonania jest bariera mająca charakter czysto mentalnościowy i wiąże się z lękiem przed utratą danych. Przeniesienie systemów do „chmury” nie tylko likwiduje ograniczenia rozwoju bibliotek, ale może być również podstawą do tworzenia usług bibliotecznych o zupełnie nowej jakości. Ale to już temat na kolejną rozmowę.
– Czy pandemia wpłynęła na ilość czytelników w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Chorzelach?
– Muszę przyznać, że bibliotekarze chorzelskiej biblioteki 2 lata temu niemalże z dnia na dzień stanęli przed nie lada wyzwaniem, jakim było zapewnienie stałego kontaktu z czytelnikami w momencie ogłoszenia przez Rząd lockdownu. Po początkowym przerażeniu, kompletnym zamknięciu i chwilowym spadku czytelników w naszej bibliotece, nastąpił nieoczekiwany zwrot ku książkom. Już wprowadzenie pierwszych lockdownów spowodowało, że ludzie zaczęli spędzać więcej czasu w domach, a tam chętniej poświęcali się czytaniu. I to jest chyba najjaśniejsza strona pandemii – ludzie zaczęli czytać więcej książek. Może pora przestać się bać o przyszłość czytania.
– Jak wyglądają statystyki Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Chorzelach za rok 2020 i 2021?
– Obecnie czytelnictwo wróciło do poziomu sprzed pandemii. Odnotowany w 2020 roku niewielki wzrost nie stał się początkiem trendu wzrostowego. Ograniczenia pandemiczne, w tym edukacja szkolna dzieci w domu i praca zdalna, w pierwszym roku pandemii przyniosły nieco większe zainteresowanie czytaniem, w drugim zauważalne zmęczenie. Statystyki MGBP w Chorzelach wskazują, że czytelnikami książek są przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone, częściej kobiety niż mężczyźni. Prawdopodobieństwo sięgnięcia po książkę maleje przy tym wraz z wiekiem – im starsi, tym mniej osób sięgających po lekturę. Wśród osób posiadających dzieci do 18 roku życia odsetek czytelników jest większy niż w całej populacji, tym niemniej w grupie tej widać też różnice. Rodzice nastolatków (od 13 roku życia) wyraźnie częściej są czytelnikami książek, a ich praktyki lekturowe są bardziej intensywne. Można przypuszczać, że osoby bardziej obciążone opieką nad dziećmi i organizowaniem ich edukacji, rzadziej niż rodzice dzieci w większym stopniu samodzielnych, znajdują czas na czytanie, co miało znaczenie zwłaszcza w czasie pandemii podczas nauki zdalnej w domu. Chorzelska Biblioteka zapewnia swoim czytelnikom szeroki wachlarz nowości wydawniczych ponieważ jak wskazują statystyki, taka literatura cieszy się największym powodzenie. Biblioteka dba również o dostęp do literatury dla osób ze szczególnymi potrzebami. Gromadzimy książki z dużą trzcionką i audiobooki. Szczególnie dużym powodzeniem cieszy się darmowy dostęp czytelników zarejestrowanych do portalu Legimii oferującej ponad 60 tys. e- boków. Oferujemy też darmowy dostęp do biblioteki cyfrowej „Polona”, która cieszy się zainteresowaniem osób uczących się i studiujących.
– Dziękuję za rozmowę
– Dziękuję również
Rozmawiał: WS
Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ściśle niezbędne ciasteczka
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.
Ciasteczka stron trzecich
Ta strona korzysta z Google Analytics do gromadzenia anonimowych informacji, takich jak liczba odwiedzających i najpopularniejsze podstrony witryny.
Włączenie tego ciasteczka pomaga nam ulepszyć naszą stronę internetową.
Najpierw włącz ściśle niezbędne ciasteczka, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje!