Czy jesteś gotowy na zakup domu?


Kupno domu to duże zobowiązanie. Zanim zdecydujesz się kupić nieruchomość lub porównywać opcje kredytów hipotecznych, musisz upewnić się, że jesteś gotowy na to, aby zostać właścicielem domu. Jeśli więc zastanawiasz się, czy powinieneś kupić dom, przyjrzyj się niektórym czynnikom, które zarówno pożyczkodawcy, jak i właściciele domów powinni wziąć pod uwagę (nieruchomości na sprzedaż olsztyn).
Dochód i status zatrudnienia
Twój przyszły pożyczkodawca będzie chciał zobaczyć, ile zarabiasz. Będzie chciał również zobaczyć historię pracy (zwykle około 2 lat wstecz), aby upewnić się, że Twoje źródło dochodu jest stabilne i niezagrożone. Przygotowanie dochodu polega na zebraniu odpowiedniej dokumentacji, aby wykazać stałe zatrudnienie. Jeśli jesteś na liście płac, prawdopodobnie będziesz musiał tylko dostarczyć ostatnie odcinki wypłaty i PIT. Osoby samozatrudnione muszą złożyć zeznania podatkowe oraz inne dodatkowe elementy wymagane przez bank.
Stosunek zadłużenia do dochodów
Wskaźnik zadłużenia do dochodu to kolejny instrument finansowy, którego pożyczkodawcy hipoteczni używają do oceny Twojego wniosku o pożyczkę. Pomaga on pożyczkodawcy zobaczyć, jaka część twojego miesięcznego dochodu idzie na dług, aby mógł oszacować kwotę długu hipotecznego, który możesz zaciągnąć. Stosunek zadłużenia do dochodów obliczany jest poprzez podzielenie miesięcznego zadłużenia przez miesięczny dochód brutto.
Na przykład, jeśli miesięczne zadłużenie (minimalne płatności kartą kredytową, spłaty pożyczki itp.) wynosi 2000 złotych miesięcznie, a miesięczny dochód brutto wynosi 6000 złotych, Twój stosunek zadłużenia do dochodów wynosi 2000 PLN/6000 PLN, czyli 33%. Dobrze jest sprawdzić swoją zdolność kredytową przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Osoba sprzedająca mieszkanie lub dom zbyt szybko, będzie chciała przerzucić koszty na kupującego (podatek od sprzedaży mieszkania). Uważaj na taką praktykę, korzystając z usług rzeczoznawcy, który oceni rzeczywistą wartość mieszkania.
Płynne aktywa
Nawet przy pomocy kredytu hipotecznego nadal będziesz potrzebować płynnych aktywów, aby sfinansować zakup domu, w szczególności:
- Zaliczka: Kupno domu bez zaliczki jest możliwe, ale większość właścicieli domów musi mieć trochę gotówki na zaliczkę. Zaliczka to pierwsza poważna płatność, jaką dokonasz w momencie sięgnięcia po pożyczkę. Kwota, jakiej potrzebujesz na zaliczkę, zależy od rodzaju pożyczki i kwoty, którą pożyczasz.
- Koszty zamknięcia: Przed wprowadzeniem się do nowego domu musisz również zapłacić za koszty zamknięcia. Koszty zamknięcia to opłaty, które trafiają do pożyczkodawcy i innych stron trzecich w zamian za udzielenie pożyczki. Konkretna kwota, jaką zapłacisz w ramach kosztów zamknięcia, będzie zależeć od miejsca zamieszkania i rodzaju pożyczki. W niektórych sytuacjach część kosztów zamknięcia może zostać wliczona do kredytu hipotecznego.