Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu? Kominki elektryczne

Chłodne jesienno-zimowe dni sprawiają, że częściej myślimy o cieple i blasku wydobywającym się z kominka, przy którym możemy spędzić wieczór w miłym towarzystwie. Tradycyjne kominki wymagają odpowiedniej instalacji i odpływu kominowego. Alternatywą dla takiej opcji jest kominek elektryczny, który jest prosty w obsłudze i nie wymaga skomplikowanego montażu.

Czy kominek elektryczny daje ciepło?

Kominek elektryczny to połączenie konwektora oraz oświetlenia, które razem tworzą realistyczny obraz żywego płomienia. To nowoczesne urządzenie jest zasilane prądem, natomiast wyglądem przypomina tradycyjny kominek opalany drewnem. Należy pamiętać, że kominek elektryczny może dawać ciepło, jeśli włączymy funkcję ogrzewania powietrza, jednak nie jest to oczywiście ciepło typowo “kominkowe”. Montaż kominka elektrycznego polega tylko na podłączeniu go do prądu. Bardziej skomplikowanych czynności wymagają tylko modele przeznaczone do zabudowy.

Rodzaje kominków elektrycznych – kominek do zabudowy

Kominki elektryczne są dostępne w różnych wariantach. Różnią się między sobą  zastosowaną technologią, sposobem montażu, kształtem oraz miejscem montażu.

  • Na rynku dostępne są kominki do montażu na ścianę. Tego typu model jest wyjątkowo stylowy i elegancki. Dodatkowo kominek elektryczny na ścianę jest bardzo cienki, a efekt płomienia i dymu jest tworzony dzięki specjalnej technologii wykorzystującej ultradźwięki do wytworzenia mgły wodnej. Urządzenia to posiada wbudowany wentylator i jest praktycznie bezobsługowe. Trzeba tylko pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody
  • Kominek elektryczny do zabudowy może zostać zamontowany w ścianie lub w zabudowie meblowej. Urządzenie to idealnie sprawdza się w małych mieszkaniach. Model taki jest wyposażony w termowentylator, termostat i pilot zdalnego sterowania. Dodatkowo ma funkcję filtrowania powietrza
  • Kominek elektryczny wolnostojący może być postawiony w każdym miejscu, ponieważ nie wymaga żadnego montażu oprócz dołączenia do prądu. Modele te mają stylową zabudowę, dzięki czemu stanowią elegancki dodatek do każdego pomieszczenia, np. salonu.

Jaki kominek elektryczny wybrać?

Wybierając kominek elektryczny, najpierw zdecydujemy, jaki model będzie odpowiedni do naszego mieszkania: do zabudowy, na ścianę, a może wolnostojący. Następnie warto zwrócić uwagę na takie parametry urządzenia jak temperatura czy efekt świetlny.

W zależności od zastosowanych w kominkach technologii dostępne są modele oferujące realistyczny efekt 3D lub klasyczne urządzenie LED. Rzadziej spotykane są kominki halogenowe. Każdy z tych modeli wytwarza inny efekt płomienia.

Warto zwrócić uwagę, że kominki elektryczne posiadają regulację temperatury, mocy grzania, jasności płomienia, a także koloru efektu. Sterowanie możliwe jest za pomocą pilota lub przez panel sterowania na powierzchni ekranu.

Dodatkowo warto zastanowić się, czy chcemy, aby nasz kominek miał funkcję grzewczą, czy ma spełniać tylko rolę dekoracyjną.

Kominek elektryczny zużycie prądu

Zużycie prądu kominka elektrycznego zależy od jego mocy i wybranego modelu.

Koszty codziennej eksploatacji kominka elektrycznego są niższe niż tradycyjnego urządzenia opalanego drewnem. Pobór energii podczas korzystania wyłącznie z funkcji tworzenia efektów płomieni wynosi:

  • 10-30 W w modelach, gdzie iluzja ognia powstaje za pomocą energooszczędnego oświetlenia LED;
  • 200-400 W w modelach korzystających z technologii oświetlenia halogenowego.

Zwiększenie zużycia prądu spowoduje korzystanie z funkcji ogrzewania w kominku elektrycznym. W zależności od wybranego trybu wentylatora pobór energii może wynieść od 750 do 2000 W. Kominek elektryczny jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem do małych mieszkań oraz do pomieszczeń, gdzie nie można zainstalować tradycyjnego kominka. Kominek elektryczny jest prosty w obsłudze, bezpieczny i ekologiczny.

 

 

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *