poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Polecamy

Czy opłaca się przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Osoby nie posiadające możliwości przyłączenia domu do kanalizacji sanitarnej są zobligowane do zagospodarowania produkowanych ścieków we własnym zakresie. Najstarszym sposobem odprowadzenia ścieków z domu jest ich okresowe gromadzenie w zbiorniku szczelnym zwanym szambem. Takie rozwiązanie jest uciążliwe i drogie w eksploatacji. Szambo powoduje powstawanie nieprzyjemnych zapachów oraz wymaga opróżniana minimum raz na miesiąc, co wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego coraz więcej inwestorów zastanawia się nad rozwiązaniem alternatywnym, czyli przydomową oczyszczalnią ścieków. Jednak zdecydowanie wyższy koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków budzi wątpliwości do inwestycji w własną oczyszczalnię. Poniżej wyjaśniamy czy opłaca się przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków i szambo – porównanie kosztów

Współcześnie szambo jest najtańszym w budowie rozwiązaniem. Najczęściej montowane są szamba o pojemności 8-10 m3. Koszt budowy takiego szamba przeważnie zawiera się w granicach 4-6 tysięcy złotych. Jest to niewiele w porównaniu do kosztów założenia przydomowej oczyszczalni ścieków, który w przypadku rodziny do 5 osób wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Jednak z racji, że budowa szamba czy przydomowej oczyszczalni ścieków jest inwestycją wieloletnią, istotne są koszty eksploatacji. Szambo wymaga opróżniania minimum raz w miesiącu. Koszt takiej usługi to wydatek około 250-350 zł jednorazowo, co przekłada się na roczny koszt 3000- 4200 złotych. Dodatkowo szambo wymaga regularnego stosowania biopreparatów co stanowi miesięczny koszt około 30-50 złotych. Zupełnie inaczej wygląda to wy przydomowej oczyszczalni ścieków. Całkowity koszt budowy oczyszczalni biologicznej do 5 osób wynosi średnio 14000-19000 złotych, a więc około 3 razy więcej niż montaż szamba. Jednak przydomowa oczyszczalnia ścieków charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji. Wybór osadów nadmiernych z większości oczyszczalni biologicznych odbywa się 1-2 razy w roku, a koszt takiej usługi to średnio 200-250 złotych. Dodatkowo oczyszczalnia biologiczna wymaga działania urządzenia napowietrzającego ścieki, przeważnie jest to dmuchawa, która zużywa prąd na około 20-30 złotych miesięcznie. Roczny koszt eksploatacji przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków wynosi więc około 500-800 złotych. A zatem czy opłaca się przydomowa oczyszczalnia ścieków? Oczywiście, że tak. Uwzględniając koszty budowy oraz eksploatacji widać, że już po około 3-5 latach inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków jest bardziej opłacalna.

Podstawowym warunkiem zadowolenia z posiadania własnej oczyszczalni ścieków jest jej bezawaryjna praca. Dlatego warto inwestować w sprawdzone rozwiązania. Jednym z liderów w branży przydomowych oczyszczalni biologicznych jest oczyszczalnia NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV wyróżnia się prostotą budowy. Jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa napowietrzająca ścieki. Brak sterowników, automatyki, elektrozaworów czy pompy sprawia, że urządzenie jest bezawaryjne. Ponadto zbiornik przydomowej biologicznej oczyszczalni NV wykonany jest z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, a więc materiału słynącego z wytrzymałości. Wysoka jakość oczyszczalni NV przypieczętowana jest 20-letnią gwarancją.