poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Polecamy

Czysta oszczędność czasu. Wniosek EKUZ w pdf na 2021 rok

Jak sprawniej wyrobić Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego? Wystarczy pobrać wniosek EKUZ w pdf na 2021 r. i na spokojnie wypełnić go w domu.

EKUZ (https://ekuz.com.pl/) to plastikowy dokument przypominający rozmiarami kartę płatniczą. I jedno, i drugie powinno znaleźć się w portfelu każdego, kto wyrusza za granicę. To dobra rada nie tylko dla osób jadących np. do pracy, ale także dla urlopowiczów planujących wypoczynek w innym kraju. Znacznym ułatwieniem w wyrobieniu karty jest pobranie wniosku EKUZ na 2021 r. w pdf.

Leczenie za granicą

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument potwierdzający, że jej posiadacz jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym i że w Polsce są za nią odprowadzane składki. Obowiązuje ona na ternie krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). Właśnie dzięki EKUZ, podróżny – niezależnie w jakim celu wyjeżdża z Polski – jest objęty podstawowym leczeniem w krajach UE i EFTA.

Wniosek EKUZ w pdf

EKUZ wyrabia się w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wystarczy zgłosić się w placówce, wypełnić odpowiedni wniosek, a techniczne stworzenie karty przebiega bardzo szybko. Jakie dane trzeba podać we wniosku? To zaledwie kilka rubryk:

  • numer PESEL,
  • imię i nazwisko,
  • potwierdza się, czy osoba jest ubezpieczona,
  • adres,
  • data złożenia wniosku
  • podpis.

Jednak aby nie tracić czasu na uzupełnianie formularza w oddziale NFZ, można szybko i wygodnie wypełnić w domu wnioski EKUZ pdf na 2021. Wystarczy pobrać druk, uzupełnić i złożyć w oddziale NFZ.

Trzeba zaznaczyć, że wniosek EKUZ w pdf dotyczący wyjazdu pracowniczego nieznacznie różni się od formularza turystycznego. Trzeba w nim dodatkowo podać cel wyjazdu (praca, poszukiwanie pracy, służba poza granicami kraju, praca w korpusie dyplomatycznym). Należy także podać  (oczywiście w przypadku wyjazdu do pracy) nazwę firmy i jej dane.

EKUZ pdf przez internet

Wniosek EKUZ pdf na 2021 można wypełnić elektronicznie i zeskanowany złożyć go drogą mailową. W przypadku druków dotyczących wyjazdów turystycznych, jest to adres ekuz@nfz.gov.pl, a jeżeli chodzi o dokument dotyczący podróży pracowniczych wskazany jest mail ekuz.praca@nfz.gov.pl.

Kilka uwag

Jak wspomniano EKUZ, obowiązuje w państwach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli nie działa np. na Białorusi, Ukrainie czy w niektórych krajach Półwyspu Bałkańskiego jak Bośnia i Hercegowina czy Czarnogóra. Posiadacz karty musi także mieć świadomość, że nie we wszystkich państwach, które honorują EKUZ, wszystkie procedury medyczne są bezpłatne. Wynika to z wewnętrznych przepisów danych krajów. Może się zatem zdarzyć, że turysta za granicą będzie musiał uiścić drobną opłatę za np. zabieg, który w Polsce jest darmowy.

Więcej informacji znajduje się na stronie ekuz.com.pl.

 

artykuł sponsorowany