Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt mieszkaniowy?
Zakup mieszkania to poważna inwestycja, do której powinieneś się odpowiednio przygotować. Zwłaszcza gdy Twoje oszczędności są niewystarczające na pokrycie całego kosztu nabycia nieruchomości i planujesz starać się o kredyt hipoteczny. Uzyskanie go nie jest łatwe ze względu na obowiązujące procedury. Na czym polegają i czy wysokie zarobki to gwarancja pozytywnego rozpatrzenia wniosku? Odpowiadamy!
Jakie zarobki są wymagane przy kredycie hipotecznym?
Kredyt hipoteczny to prawdopodobnie największe zobowiązanie, które będziesz spłacał przez najbliższe kilkanaście lat. Musisz więc mieć na uwadze to, że w przyszłości Twoja sytuacja finansowa może ulec zmianie, przez co będziesz miał problemy ze spłatą zadłużenia. Banki przed wydaniem decyzji kredytowej skrupulatnie weryfikują przyszłych kredytobiorców, aby ocenić ich zdolność kredytową. Ma to na celu sprawdzenie, czy uzyskiwane przez Ciebie dochody są wystarczające, aby poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem na koncie. Banki nie określają, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny, gdyż wszystko zależy od tego, w jakiej wysokości chcesz dostać dofinansowanie. Zarobki nie są najważniejszym czynnikiem, decydującym o przyznaniu środków na zakup mieszkania. Nawet gdy Twoje wynagrodzenie wynosi niewiele powyżej średniej krajowej masz szansę na kredyt hipoteczny. Przy analizowaniu sytuacji finansowej kredytobiorców, banki biorą pod uwagę nie tylko miesięczne dochody, ale też inne elementy, które mają wpływ na ocenę zdolności kredytowej.
Czym jest zdolność kredytowa?
Wysokość zarobków nie jest decydująca, ponieważ nie określa ona rzeczywistej kondycji finansowej kredytobiorcy. Ocena zdolności kredytowej ma zweryfikować, czy po odliczeniu miesięcznych wydatków ponoszonych na utrzymanie gospodarstwa domowego na Twoim koncie zostanie nadwyżka, która pozwoli Ci terminowo wywiązywać się z harmonogramu spłat. Do przeprowadzenia analizy banki biorą też pod uwagę ogólną sytuację życiową, która może mieć wpływ na stabilność finansową. Jakie jeszcze parametry są weryfikowane podczas oceny zdolności kredytowej?
- miesięczne zarobki,
- źródła dochodów,
- miesięczne wydatki na utrzymanie gospodarstwa domowego,
- stałe obciążenia na koncie,
- spłacane zadłużenia,
- historia kredytowania w bazach BIK,
- forma zatrudnienia.
Przy staraniu się o kredyt hipoteczny wymagany jest wkład własny 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki umożliwiają wpłatę 10% pod warunkiem skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia. To też jest czynnikiem branym pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej, gdyż świadczy o kondycji finansowej klienta. Kredyt hipoteczny jest jednym z produktów bankowych obarczonych największym ryzykiem, dlatego banki dokładnie weryfikują o stan majątkowy przyszłych kredytobiorców. Każda instytucja ma jednak swoje wymagania względem klientów, dlatego przed złożeniem wniosku, warto wcześniej przeanalizować oferty od różnych kredytodawców.
Kto ma największe szanse na kredyt?
Dostęp do produktów bankowych jest dużo łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu. Banki starają się maksymalnie upraszczać procedury i ograniczać formalności, co skraca czas wypłaty środków. Nie trzeba kompletować obszernych dokumentów, aby udowodnić, że Twoja sytuacja finansowa jest na tyle stabilna, że poradzisz sobie ze spłatą rat według harmonogramu. W zasadzie cała procedura ogranicza się do złożenia wypełnionego wniosku, gdyż większość czynników mających wpływ na ocenę zdolności kredytowej bank jest w stanie zweryfikować samodzielnie. Wykorzystuje do tego m.in.. informacje zgromadzone w bazach BIK, aby sprawdzić, czy aktualnie spłacasz jakieś zadłużenia i czy rzetelnie wywiązywałeś się z dotychczasowych zobowiązań.
Wysokie zarobki nie zwiększają Twoich szans na otrzymanie dofinansowania na zakup nieruchomości. Dla banku znacznie ważniejsza jest stabilność zatrudnienia oraz rodzaj stałych obciążeń konta. Nie oznacza to, że uruchomiony limit na karcie czy spłacana pożyczka może utrudnić Ci w otrzymaniu kredytu. Istotne jest też to, czy terminowo wywiązujesz się regulowania rat i czy w przeszłości nie miałeś problemów z wypłacalnością.
artykuł sponsorowany