Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

Reklama

Slider
Slider

Jak ciepło ubrać się, gdy na dworze zimno?

Kiedy na dworze robi się zimno, bardzo łatwo się przeziębić. W okresie jesienno-zimowym występuje najwięcej zachorowań na grypę, zapalenie gardła, oskrzeli i płuc. Dlatego należy się odpowiednio wcześniej zabezpieczyć. Samo podnoszenie odporności poprzez przyjmowanie suplementów diety nie wystarczy. Bardzo ważna jest odpowiednia odzież, chroniąca przed wychłodzeniem organizmu. Należy jednak pamiętać, że zbyt ciepłe ubieranie się może spowodować pocenie się, które jest równie niebezpieczne, jak przemarznięcie.

Wymogi zdrowotne

Aby organizm nie uległ wychłodzeniu ani przegrzaniu, skóra musi oddychać. Oznacza to, że materiał, z jakiego jest wykonana odzież, powinien zapewniać wymianę ciepła z otoczeniem i szybko odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Nie może ponadto pochłaniać ani przepuszczać wilgoci z zewnątrz. W dobrej jakości kurtkach znajdują się specjalne strefy (tzw. panele wentylacyjne) szczególnie narażone na wytwarzanie ciepła i pocenie się, które szyje się z odpowiednich materiałów typu „dry”. Miejsca, w których dochodzi do szybkiego ochłodzenia (np. ramiona, łokcie, kolana, uda itp.) pokrywa się dodatkową warstwą ocieplacza. Często produkowane są kurtki dwuwarstwowe, w których warstwa wewnętrzna odprowadza wilgoć na zewnątrz, a zewnętrzna izoluje termicznie (chroni przed przenikaniem zimna do wnętrza i przed utratą ciepła na zewnątrz).

Nowoczesne tkaniny – przykłady

Obecnie odzież przeznaczoną na zimne dni szyje się z tkanin, które są bardzo lekkie, zdrowe i ciepłe. Należą do nich między innymi: Texapore, Gore-Tex, ULTRA DYNAMIC DECOR Q.M.C. S.FRESH, MOCK EYELET Q.M.C. S.FRESH, MERINO INTERLOCK, MERINO DOUBLE KNIT S.FRESH, HYDROPORE Q.M.C. S.FRESH, STORMLOCK RIPSTOP, TEXAPORE ECOSPHERE 2L oraz High Quality DOWN.

Jak ciepło ubrać się, gdy na dworze jest zimno?

Kiedy na dworze jest naprawdę zimno, warto skorzystać ze starej, sprawdzonej metody ubierania się na tzw. cebulkę. Zamiast jednej grubej rzeczy, nakładamy na siebie kilka cieńszych warstw, (np. podkoszulek, koszula lub bluzka, kamizelka, sweter i dopiero na to wszystko kurtka), co sprawia, że uzyskujemy dużo lepszą izolację cieplną. Kamizelka męska lub damska powinna cechować się lekkością, ciepłem, posiadać wentylację i zapewniać swobodę ruchów. Może być wełniana, polarowa lub puchowa.

Ubieranie się warstwami posiada również tę zaletę, że chroni organizm przed przegrzaniem i spoceniem się. Kiedy zrobi się nam za gorąco, można bez obawy rozpiąć kurtkę, dopuszczając zimne powietrze do pozostałych warstw – bez obawy, że się przeziębimy. Nawet po rozpięciu kolejnego elementu ubioru, czyli swetra, pozostaje jeszcze kamizelka, która skutecznie chroni przed zimnem, ale zmniejsza temperaturę wokół ciała.

Odpowiednia bielizna i dodatki

Kiedy jest zimno, bardzo przydatna jest bielizna termiczna, która zapewnia ciału komfort cieplny, nie dopuszczając do przegrzania, ponieważ „oddycha”. Podobne zalety posiadają również współczesne kamizelki i kurtki.

Niezbędnym elementem ubioru są ponadto odpowiednie, ciepłe buty oraz rękawiczki i czapki. Stare, ciepłe kurtki pokryte ortalionem, impregnatem i temu podobnymi ciężkimi materiałami należy zastąpić nowoczesnymi, lekkimi, ciepłymi i oddychającymi ubraniami. Przy zakupie warto skorzystać z ofert sprawdzone marki, jak choćby Columbia, oferujące wysokiej jakości kurtki, ubrania, buty i akcesoria, które doskonale sprawdzą się w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach i będą nam niezawodnie służyły przez wiele lat.

Bardzo praktyczne są kurtki z podpinką i dopinanym kapturem, ponieważ są uniwersalne – można je nosić zarówno zimą, jak i wiosną oraz jesienią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Slider