Jak napisać CV i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

kurierprzasnyski

Wszystkie CV są przeważnie takie same, bo choć powstały pewne szablony i kreatory (CV – wzór), to większość ludzi z HR widziała już praktycznie wszystko. Co można zrobić, aby jakoś wyróżnić się na tle innych podań o pracę? Warto spróbować czego nowego – chronologicznie odwróconego formatu CV. W niniejszym artykule odpowiemy sobie na poniższe pytania:

  • Czym jest chronologicznie odwrócony format CV?
  • Czy warto pisać krótkie CV?
  • Nagłówek i dane personalne
  • Czy potrzebuję osobistego profilu CV, jeśli mam list motywacyjny?

Czym jest chronologicznie odwrócony format CV?

Chronologiczny odwrócony format CV to dokument, w którym doświadczenie zawodowe jest wymienione na górze dokumentu (począwszy od najnowszych informacji i poprzedniego doświadczenia). Powyżej znajduje się podsumowanie CV, a pod nim umiejętności i wykształcenie, tworzące potężne podpórki do Twojej historii kariery zawodowej. W ten sposób twoja najnowsza praca jest widoczna na samej górze, już na początku i jak to mówią eksperci: „w pierwszym kluczowym spojrzeniu”. W przypadku osób z mniejszym doświadczeniem zawodowym i studentów dopiero rozpoczynających karierę zawodową, funkcjonalny format CV kładzie nacisk na umiejętności i zdolności, który musi górować nad doświadczeniem zawodowym (którego nie posiadasz lub jest niewielkie).

Czy warto pisać krótkie CV?

W przypadku korzystania z profesjonalnie sformatowanego szablonu (np. możesz wybrać jeden z darmowych ze strony https://bananacv.com/szablony?category=DARMOWE) niezbędna jest zwięzłość języka. Wolna przestrzeń w CV jest ważna, aby umożliwić wypisanie wszystkich informacji o Tobie – więc bądź brutalny dla siebie używając najbardziej odpowiednich przykładów oraz narzędzi, takich jak wypunktowanie, aby skrócić całość tekstu.

Nagłówek i dane personalne

Sekcja nagłówka twojego CV zawiera wszystkie podstawowe dane kontaktowe i osobiste, których potencjalny pracodawca może potrzebować, jeśli zechce Cię zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Wybór koloru i formatu nagłówka z pewnością wpłynie na odbiór osoby czytającej, więc weź pod uwagę firmę, do której aplikujesz. Nie lekceważ znaczenia efektu wizualnego. Upewnij się, że wszystkie dane są napisane poprawnie i są aktualne.

Czy potrzebuję osobistego profilu CV, jeśli mam list motywacyjny?

Odpowiedź brzmi – tak! Chociaż istnieją między nimi pewne duże podobieństwa, list motywacyjny nie zastępuje potrzeby posiadania profilu osobistego. Nie ma gwarancji, że kierownik ds. rekrutacji przeczyta zarówno list motywacyjny, jak i CV. List motywacyjny to dłuższa ocena Twoich najlepszych umiejętności i doświadczenia. Profil osobisty to najlepszy sposób, aby opowiedzieć o sobie ludziom z H w 3-4 zadaniach, dając wgląd w to, jaką wartość możesz wnieść do danej firmy lub organizacji. Bez stworzenia profilu osobistego Twoje CV zacznie się od razu od Twojego wykształcenia lub doświadczenia, a CV jak każda dobra książka potrzebuje dobrego i ciekawego wstępu.

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

×