sobota, 2 grudnia, 2023
Polecamy

Jak schudnąć przed latem?

Do lata zostało niewiele czasu! Aby czuć i prezentować się dobrze plaży pora brać się do pracy. Przede wszystkim zwiększ aktywność fizyczną, zacznij chodzić do siłowni lub biegać. Następnie zdrowa żywność – dieta. Ale jaką dietę wybrać skoro jest ich tak wiele? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych, skutecznych, a przede wszystkim zdrowych diet. Zapoznaj się z każdą z nich i wybierz tą, która bardziej Ci odpowiada.

  • Dieta śródziemnomorska
  • Dieta wegańska
  • Okresowy post

Dieta śródziemnomorska

To powtarzający się faworyt – z roku na rok. Oparta na zdrowym dla serca stylu życia Grecji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii, dieta śródziemnomorska obejmuje zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, oliwa z oliwek, orzechy i ryby co najmniej dwa razy w tygodniu, dużo fasoli, owoców, liściastych warzyw, i pełne ziarna, a nawet codziennie kieliszek czerwonego wina. Możesz jeść sery z umiarem, ale czerwone mięso ogranicz raz lub dwa razy w tygodniu.

Jaki ma wpływ na utratę wagi? Chociaż głównym atutem tej diety są liczne korzyści zdrowotne — może obniżyć ryzyko zarówno przewlekłej choroby, jak i pogorszenia funkcji poznawczych — to może również prowadzić do utraty wagi, jeśli ograniczysz spożycie kalorii do 1500 kcal dziennie lub mniej. Badania wykazały, że przestrzeganie tradycyjnej diety śródziemnomorskiej lub jej wersji o niskiej zawartości węglowodanów może spowodować utratę masy ciała o około 5-10% w ciągu 12 miesięcy. I ta waga się utrzymuje. Dieta jest łatwa w utrzymaniu, bo jedzenie jest naprawdę pyszne! Jeżeli nie masz czau przygotowywać posiłków, możesz skorzystać z oferty cateringu dietetycznego (np. https://fitking.pl/ostroda/).

Dieta wegańska

Weganie unikają wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiału, jajek i miodu. Podczas gdy wielu wybiera ten styl życia ze względów etycznych lub środowiskowych, niektórzy wybierają ją również ze względu na jej właściwości odchudzające. A wraz z powstaniem „mięs roślinnych”, przejście na weganizm jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Jaki ma wpływ na utratę wagi? Samo przejście na weganizm niekoniecznie pomoże Ci zrzucić wagę. W końcu cukierki, makarony i chipsy ziemniaczane mogą się do niej zaliczać, a nie są to produkty szczególnie zdrowe lub niskokaloryczne. Jeśli jesz wysokiej jakości wegańskie jedzenie, takie jak zielone warzywa liściaste i białka roślinne, możesz schudnąć więcej niż wegetarianie lub tzw. wszystkożercy. Badania potwierdzają, że osoby na diecie roślinnej mają niższe średnie BMI niż osoby jedzące produkty pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli nie masz czasu liczyć kalorii, czasu na zakupy odpowiednich produktów, ani przygotowywania posiłków, skorzystaj z tzw. diety pudełkowej (np. z https://fitking.pl/mragowo/).

Okresowy post

Istnieje kilka różnych sposobów realizacji planu okresowego postu. Niektórzy ludzie jedzą, co chcą przez 5 dni w tygodniu, a następnie stosują dietę bardzo niskokaloryczną (zwykle około 500 kalorii) przez pozostałe 2 dni. Inni ograniczają swoje jedzenie do 8-godzinnego żywieniowego okna każdego dnia. Powiedzmy, jedząc nieograniczoną ilość jedzenia między 8 rano a 16 po południu i poszcząc przez pozostałe 16 godzin.

Jaki wpływ na wagę ma stosowanie okresowego postu? Ograniczając ogólne spożycie kalorii, zrzucisz kilogramy. Istnieją dowody na to, że ta dieta może również zwiększyć tempo metabolizmu i mieć inne pozytywne skutki zdrowotne. Badanie z 2015 r. wykazało, że ludzie, którzy stosowali przerywany post, stracili mniej więcej taką samą wagę, jak ci, którzy stosowali regularną dietę niskokaloryczną.