sobota, 2 grudnia, 2023
Polecamy

Jaki materac będzie odpowiedni dla osób po urazach kręgosłupa?

Ból kręgosłupa to coraz częściej spotykana dolegliwość Polek i Polaków. Brak ruchu, siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna oraz przeciążenie układu ruchu to jedne z głównych przyczyn pojawienia się bólu, które w następstwie mogą prowadzić do pojawienia się poważniejszych schorzeń kręgosłupa. Wiele osób na początku bagatelizuje ten problem. Z czasem jednak ból nasila się, a my szukamy pomocy dopiero wtedy, gdy przeszkadza nam on w codziennym, normalnym funkcjonowaniu. Bardzo często udajemy się wówczas do masażystów, fizjoterapeutów czy ortopedów. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że my sami możemy zapewnić odpowiednią regenerację oraz odpoczynek dla naszych stawów, mięśni, a także kręgosłupa. Z pomocą przychodzi bowiem odpowiedni materac. Jaki model zatem wybrać na bolący kręgosłup?

Materac a ból kręgosłupa

Jeżeli zdarza Ci się, że natychmiast po otworzeniu oczu czujesz ból w odcinku lędźwiowym, a także sztywność w karku, warto pomyśleć o zmianie materaca. Nieodpowiednie podparcie dla kręgosłupa w trakcie snu może bowiem prowadzić do pogłębień jego chorób, problemów z zasypianiem, chronicznych bólów głowy, a także ogólnego pogorszenia samopoczucia i nastroju. Pamiętajmy, że kręgosłup pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie: chroni rdzeń kręgowy, stanowi podporę dla całego ciała oraz amortyzuje mikro- i makrourazy. Warto zatem zadbać o niego nie tylko podczas codziennego funkcjonowania, ale i nocą – podczas regeneracji. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, iż przesypiamy ok. 1/3 naszego życia.

Bolący kręgosłup – jaki materac wybrać?

Na rynku znajdziemy coraz więcej rodzajów modeli materacy, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem wypełnienia. Najczęściej wybieranymi modelami na bolący kręgosłup są nowoczesne materace piankowe – termoelastyczne oraz wysokoelastyczne, a także sprężynowe, które powoli wypierają z rynku tradycyjne materace. Wszystkie te rodzaje znajdziesz w ofercie renomowanego producenta Hilding Anders. Wśród wypowiedzi ekspertów znajdziemy wiele twierdzeń, iż wybór dobrego materaca ortopedycznego na kręgosłup to jeden z podstawowych elementów profilaktyki oraz leczenia chorób kręgosłupa. W sklepach znajdziemy liczne rodzaje materacy, ale najważniejsze jest ich oznaczenie.

Materace oznaczone H1 przeznaczone są osobom, których waga nie przekracza 60kg. H2 oraz H3 z kolei to materace średnio miękkie, pierwszy z nich przeznaczony jest dla osób ważących 50-80 kg, drugi natomiast dla osób ważących 70-110 kg. Materace H4 są najtwardsze, przeznaczone dla osób, których waga przekracza 100 kg.

Twardość materaca a bolący kręgosłup

Szczególnie ważnym aspektem podczas wyboru odpowiedniego materaca na bolący kręgosłup jest właśnie jego twardość. Niestety, wiele osób uważa, że im twardszy będzie materac, tym lepiej dla naszego obolałego kręgosłupa – nic jednak bardziej mylnego. Dobór odpowiedniej twardości to kwestia subiektywna – chodzi bowiem tutaj o nasze upodobania oraz indywidualne preferencje. Jeżeli lubimy spać na materacu miękkim, na nim wypoczywamy oraz czujemy się komfortowo, właśnie taki materac należy wybrać. Nie zapominajmy o tym, że to my musimy się czuć na nim dobrze i ma być on wygodny dla nas. Przy wyborze odpowiedniego materaca nie zapominajmy jednak o naszych parametrach, które są kluczowe dla wyboru odpowiedniego modelu. Pod uwagę należy wziąć zarówno wagę, jak i wzrost. Optymalnym rozmiarem materaca są modele 160×200, które możemy znaleźć w większości polskich domów.