Klimatyzator centralny vs. bezkanałowy – który jest lepszy?

kurierprzasnyski

Klimatyzatory bezkanałowe i centralne działają na zasadzie naprzemiennego odparowywania i sprężania czynnika chłodniczego w celu wytworzenia chłodnego powietrza. Jednak klimatyzatory centralne składają się z dużej sprężarki zewnętrznej i pojedynczej centrali wentylacyjnej – schłodzone powietrze krąży przez te same kanały, które są używane do ogrzewania. Klimatyzatory bezkanałowe składają się z mniejszej sprężarki (zazwyczaj montowanej na zewnętrznej ścianie) i jednego (lub więcej) systemu centrali klimatyzacyjnej, montowanego na ścianie w obszarze (lub obszarach) do chłodzenia. Jak sama nazwa wskazuje – nie wymagają kanałów.

Czy efektywność energetyczna jest ważna?

Centralny system klimatyzacyjny jest mniej energooszczędny niż klimatyzator bezkanałowy. Dobrą wiadomością jest to, że technologia klimatyzacji bardzo się rozwinęła w ciągu ostatniej dekady, dzięki czemu możemy zakupić model znacznie bardziej energooszczędny niż 10 czy 20 lat temu. Szukaj systemu centralnego z oceną efektywności energetycznej „A” (ofertę modeli energooszczędnych znajdziesz m.in. w https://stap-hvacr.pl/oferta/chlodnictwo-olsztyn/).

Klimatyzatory bezkanałowe są jednak zdecydowanym zwycięzcą pod względem efektywności energetycznej z 3 powodów:

  • Efektywne wykorzystanie energii elektrycznej.
  • Wydajna cyrkulacja schłodzonego powietrza.
  • Brak wycieków, jak w przypadku kanałów (kanały mogą tracić do 30 procent schłodzonego powietrza).

Wybór odpowiedniej klimatyzacji dla Twojego domu

Wybór lepszego klimatyzatora to bardzo osobista decyzja, oparta w dużej mierze o Twoich preferencjach dotyczących chłodzenia i wielkości domu. Centralna klimatyzacja i jednostki bezkanałowe mają obszary, w których są naprawdę mocne, ale są też i miejsca, w których nie radzą sobie zbyt dobrze.

  • Chłodzenie – Weźmy na przykład chłodzenie. Nawet jeśli masz duży dom, klimatyzacja centralna może zapewnić chłodzenie w całym domu. Natomiast klimatyzatory bezkanałowe są zaprojektowane do chłodzenia tylko 1 lub maksymalnie 2 pomieszczeń.
  • Modernizacja – Klimatyzacja centralna sprawdzi się, jeśli masz już system kanałów z wymuszonym obiegiem powietrza lub masz wystarczająco dużo miejsca na strychu, albo w piwnicy, aby zainstalować nowe kanały. Zanim zainstalujesz centralny klimatyzator, zleć wyczyszczenie i naprawę starych przewodów – zwiększysz wydajność i zmniejszysz ilość zanieczyszczeń w powietrzu, takich jak kurz i pleśń.
  • Hałas – zewnętrzna sprężarka centralnego klimatyzatora może być bardzo głośna – zależnie od trybu pracy, w jakim pracuje. Klimatyzatory bezkanałowe są za to dużo cichsze.
  • Wygląd zewnętrzny – Klimatyzacja centralna zdecydowanie jest mniej widoczna. Centrala wentylacyjna w znajduje się w piwnicy, a sprężarka znajduje się na zewnątrz (można ją zamaskować ogrodzeniem lub nasadzeniami – zapewnij miejsce na przepływ powietrza). Klimatyzacja bezkanałowa jest widoczna, chociaż niektórzy projektanci sprytnie wkomponowują ją w wystrój pomieszczenia – trzeba pomyśleć.
  • Koszt – Koszt zakupu centralnej klimatyzacji jest zwykle niższy. Bezkanałowa klimatyzacja jest droższa, ale oszczędzasz zarówno na szybkiej i prostej instalacji, jak i na bieżących kosztach energii, której potrzeba do obsługi tego systemu.

A może pompa ciepła?

Pompa ciepła to świetna opcja, gdy potrzebujesz systemu bezkanałowego, który łączy w sobie zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie (pompę ciepła kupisz m.in. w stap-hvacr.pl). Pamiętajmy jednak o tym, że pompy ciepła tracą sprawność grzewczą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 4°C.

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!