wtorek, 28 listopada, 2023
Polecamy

Liczba kradzieży motocykli rośnie – co powinien zrobić właściciel maszyny na dwóch kółkach?

Dwukołowe maszyny od zawsze były atrakcyjnym łupem dla złodziei. Przestępcy co rusz wymyślają nowe patenty na to, jak obejść zabezpieczenia, dlatego ryzyko kradzieży dwukołowca wzrasta. Mimo że nie masz wpływu grasującą przestępczość, to możesz stworzyć sobie poduszkę finansową na wypadek utraty pojazdu. Jest nią dobra polisa autocasco.

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Jako właściciel motocykla, nie jesteś bezradny i możesz zminimalizować ryzyko jego kradzieży. W tym celu parkując go poza garażem, możesz:

 • przypiąć go do znaku drogowego, a nawet do drzewa linką lub łańcuchem ze stali hartowanej – sam widok takiego zabezpieczenia może zniechęcić do kradzieży;
 • wykorzystać U-lock – jest to gadżet, który został przejęty od rowerzystów. Za jego pomocą nie tylko przypniesz pojazd do słupka, barierki, ale także unieruchomisz go tam, gdzie nie będziesz miał go do czego przyczepić;
 • zainwestować w blokadę tarczy hamulcowej – to mały, poręczny gadżet, który zmieści się nawet w kieszeni spodni. Może być on również wyposażony w alarm, który zasygnalizuje ci, jeżeli ktoś będzie próbował zdjąć zabezpieczenie.

Przezorny właściciel motocykla przestrzega też pewnych zasad, które minimalizują ryzyko kradzieży maszyny:

 • zakamufluj pojazd – zainwestuj w specjalny pokrowiec, dzięki któremu dwukołowiec nie będzie rzucał się w oczy;
 • rozsądnie wybieraj miejsca postojowe – poszperaj w Internecie i dowiedz się, z jakich miejsc w twoim mieście motocykle znikają najczęściej. Omijaj je szerokim łukiem. Nigdy nie wyjeżdżaj też z domu bez przynajmniej jednego zabezpieczenia antykradzieżowego.

Czy można ubezpieczyć motocykl od kradzieży?

Nawet najdroższe i najlepsze zabezpieczenie nie daje pewności całkowitej ochrony przed kradzieżą. Złodzieje coraz lepiej radzą sobie z przecinaniem nawet solidnych łańcuchów, kłódek, metalowych blokad. Jednak jeżeli zainwestujesz w dobre ubezpieczenie AC, to zagwarantuje ci ono wypłatę odszkodowania na wypadek kradzieży pojazdu.

Jaki zakres ma AC?

To ubezpieczenie, które będzie wsparciem, jeżeli:

 • twój motocykl zostanie skradziony – otrzymasz wtedy odszkodowanie równe jego wartości;
 • pojazd ulegnie zniszczeniu – na sutek działania sił przyrody, aktu wandalizmu czy wypadku.

Jednak to zabezpieczenie przed kradzieżą powinno najbardziej przekonywać cię do wykupienia autocasco. Szanse na odnalezienie skradzionego motocykla są minimalne. Pojazdy te są często rozkładane, sprzedawane na części lub zmienia się ich numery tak, aby nie sposób było ich zidentyfikować.

Ile kosztuje AC motocykla?

Wiesz już, że zdecydujesz się na ubezpieczenie motocykla od kradzieży, ale zastanawiasz się, ile za nie zapłacisz? Ceny polis są różne i zależą nie tylko od cenników towarzystw ubezpieczeniowych. Na koszt AC wpływa:

 • to, ile lat prowadzisz motocykl – dłuższy staż za kierownicą to większa wiarygodność z perspektywy ubezpieczyciela i niższe AC;
 • wartość maszyny – najwięcej będzie kosztować ubezpieczenie drogiego i luksusowego motocykla;
 • to, gdzie parkujesz motocykl – cena AC będzie niższa, jeżeli możesz pakować dwukołowiec w garażu;
 • to, czy pojazd ma zabezpieczenia antykradzieżowe.

Jak wypłacane jest AC z tytułu kradzieży motocykla?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własne procedury dotyczące wypłaty odszkodowania z tytułu kradzieży motocykla. Zawsze jednak należy wypełnić wniosek – który zwykle znajduje się na stronie internetowej ubezpieczyciela – i dołączyć do niego wymagane dokumenty. Będą to m.in. protokół policyjny i kopia dowodu rejestracyjnego.

To, kiedy otrzymasz odszkodowanie, także zależy od umowy zawartej z ubezpieczycielem. Najczęściej jego wypłata następuje do 30 dni od momentu zgłoszenia szkody.

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania w przypadku kradzieży motocykla?

W niektórych sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. To, kiedy może to zrobić, jest zawsze opisane w umowie. Bywa, że decyzja odmowna zapada, gdy:

 • motocykl był zaparkowany nocą na ulicy;
 • do kradzieży doszło w jednym ze wskazanych w umowie państw – ubezpieczyciele najczęściej nie biorą odpowiedzialności za kradzież maszyny na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy czy Mołdawii;
 • nie były stosowane blokady i zabezpieczenia antykradzieżowe.

AC motocykla – czy warto?

Może wydawać ci się, że ubezpieczenie motocykla od kradzieży to duży wydatek. Jeżeli jednak go nie wykupisz, a pojazd padnie łupem przestępców, zostaniesz z pustymi rękami. Pamiętaj też, że autocasco ma szerszy zakres niż tylko zabezpieczenie na wypadek kradzieży.

Jeżeli nie chcesz zbyt głęboko sięgać do kieszeni, a jednocześnie podjąłeś już decyzję o kupnie polisy, poszukaj AC dla motocykla na rankomat.pl. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń – wpisz do niego dane swoje i pojazdu, a prawdopodobnie otrzymasz kilka interesujących ofert od towarzystw ubezpieczeniowych.

Porównaj polisy i wybierz opcję, która odpowiada ci zarówno pod względem finansowym, jak i proponowanych warunków umowy. Dzięki temu będziesz spać spokojnie, a na wypadek kradzieży dwukołowej maszyny, otrzymasz odszkodowanie równe jej wartości.