piątek, 22 września, 2023
Polecamy

Poszukuje pracy na okres letni

MD: Choć lato nie kojarzy się z okresem aktywnej pracy, to nie jest to najgorszy czas na doskonalenie swojego biznesu na polu zawodowym. Znalezienie pracy latem ma swoje zalety.

 

Poszukuje pracy na okres letni

Lato to czas, który wielu z nas kojarzy się z relaksem, podróżami i beztroską. Jednak dla studentów, absolwentów i młodych ludzi okres letni to także doskonała okazja do poszukiwania pracy. Praca wakacyjna może nie tylko pomóc Ci zarobić dodatkowe pieniądze, ale także dostarczyć cennego doświadczenia, które pozytywnie wpłynie na Twoją przyszłą karierę. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego lato to dobry czas na szukanie pracy.

Oferty pracy na sezon letni można znaleźć w każdym mieście. Wystarczy skorzystać z serwisu Jooble i wybrać potrzebne miasto. Możesz to również zrobić za pomocą słów kluczowych, takich jak praca Grudusk na Jooble. Skorzystaj z Jooble, aby znaleźć pracę swoich marzeń.

 

Niska konkurencja

Jedną z zalet jest niższy poziom konkurencji niż np. jesienią, na początku sezonu biznesowego. W okresie letnim wśród freelancerów można zaobserwować dwie kategorycznie przeciwstawne strategie poszukiwania pracy. Po pierwsze, kandydaci zamierzają zawiesić aktywne poszukiwanie pracy i albo zrobić sobie przerwę, albo spędzić lato z rodzicami, aby zminimalizować budżet. Przeciwnie, druga strategia zakłada intensyfikację wysiłków w celu znalezienia pracy, podczas gdy konkurenci odpoczywają i relaksują się.

 

Praca sezonowa i nagłe wakaty

Pomimo tego, że latem jest nieco mniej wolnych miejsc, są działy, w których jest ich więcej. Są to sezonowe wakaty w pełnym wymiarze godzin (np. sprzedawcy kwasu chlebowego, lodów) oraz możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin (np. promotorzy, dystrybutorzy ulotek).

Jeśli chodzi o stałą pracę w firmach, to z reguły wolne miejsca na lato są albo od dawna planowane, albo nagłe. Np. pracownicy zmęczeni pracą wyjeżdżają na urlop, wykorzystują wszystkie dni, ale nie wracają stamtąd do swojego domowego biura.

Inną cechą letnich ofert pracy jest to, że można je opóźnić, to znaczy, że będziesz musiał pracować jesienią, a selekcja odbywa się z wyprzedzeniem. Na przykład, aby mieć czas na koordynację kandydatury z zagraniczną centralą. Dlatego tempo znalezienia nowej pracy latem może być albo zaskakująco wolne, albo galopujące – w piątek rozmawialiśmy, a w poniedziałek bierzemy się do pracy!

 

Praktyki dla młodzieży

Latem można spróbować nowej specjalności, szczególnie dla studentów ostatnich lat i młodych profesjonalistów poszukujących pracy. W tym okresie rośnie liczba staży u pracodawców – na każdy gust i zatrudnienie. Informujemy, że w dużych firmach istnieje możliwość szkolenia w kilku działach. Oznacza to, że jeśli praca w dziale finansowym nie przypadła Ci do gustu, istnieje możliwość spróbowania swoich sił np. na stanowiskach zakupowych, kadrowych czy administracyjnych.

Kolejnym plusem praktyk jest to, że udany staż, nawet bezpłatny, może być kluczem do udanego zatrudnienia. Jeśli nie w tej samej firmie, to w innej – czasem HR-y udostępniają CV kandydatów, które im się podobają – nagle przyda się to kolegom.

 

Praca dla uczniów i studentów na lato

Lato to świetny czas dla studentów, aby zarobić dodatkowe pieniądze i zdobyć nowe doświadczenia. Również wakacje to czas, kiedy mogą poświęcić się pracy na pełny etat i nie rozpraszając się szkoleniami, całkowicie oddać się profesji.

Przeglądając wyspecjalizowane strony, można zobaczyć tysiące wolnych miejsc pracy dla studentów na lato.

W czołówce najpopularniejszych wśród młodych ludzi znajdują się następujące zawody:

  • Promotor;
  • Kelner;
  • Kurier;
  • Sprzedawca;
  • Przeprowadzający wywiad;
  • Kierownik marketingu wydarzeń;
  • Plakat reklamowy;
  • Pracownik pomocniczy.

 

Jest to niepełna lista stanowisk, na których student może znaleźć pracę w okresie letnim. Znaczenie wszystkich z nich jest jedno: aby zdobyć pieniądze, musisz dużo się pocić (czyli biegać).

 

Kiedy rozpocząć poszukiwania?

Najbardziej udanym okresem z punktu widzenia poszukiwania letnich wakatów w biurze jest okres od końca maja do połowy sierpnia. Bliżej września wszyscy specjaliści, którzy odpoczywali latem, stają się bardziej aktywni na rynku, a konkurencja gwałtownie wzrasta. W wyznaczonym okresie jest szansa, jeśli nie na znalezienie pracy na stałe, to przynajmniej na wykazanie się przed pracodawcą w przyszłości.

Do pracy pozabiurowej – na parkietach handlowych, na ziemi, w terenie itp. – okres od maja do początku września jest całkiem odpowiedni. To prawda, że ​​​​studenci muszą pomyśleć o poszukiwaniach na samym początku lata (lub pod koniec wiosny), ponieważ we wrześniu czekają już na studia.

 

Wniosek

Poszukiwanie pracy na wakacje to świetna okazja nie tylko do zarobienia pieniędzy, ale także zdobycia cennego doświadczenia, które pomoże Ci w przyszłej karierze. Rozpocznij wyszukiwanie wcześnie, zdefiniuj swoje cele i skorzystaj z dostępnych zasobów online. Nawiązywanie kontaktów i dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej również odgrywają ważną rolę w pomyślnym poszukiwaniu pracy na wakacje.