Taras z deski kompozytowej – czy warto się na niego zdecydować?

Posiadanie funkcjonalnego i ładnego tarasu to marzenie wielu z nas, dzięki niemu zyskujemy przyjemną przestrzeń do spędzania czasu z bliskimi oraz odpoczynku. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się tarasy wykonane z deski kompozytowej. Jakie są zalety takiego rozwiązania i jak wykonać taki taras? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Budowa tarasu – co musisz wiedzieć?

Zanim rozpoczniesz budowę tarasu, musisz się upewnić, czy będzie on wykonany zgodnie z obowiązującym prawem. Jeśli dopiero jesteś na etapie budowy domu, nie będziesz potrzebować oddzielnego pozwolenia na budowę, chyba że nie był on przewidziany w projekcie. Jeśli zamierzasz dobudować taras do istniejącej nieruchomości, bez pozwolenia możesz wykonać taras naziemny, nieprzekraczający 35m². W przypadku większych tarasów konieczne będzie zgłoszenie ich właściwemu organowi, natomiast takie, które mają się znajdować na piętrze budynku, będą wymagały uzyskania pozwolenia, a po ich wykonaniu zgodnie z projektem budowlanym, przeprowadzenia formalnego zakończenia budowy (https://aleo.com/pl/porady/pozwolenie-na-budowe-tarasu-czy-jest-wymagane/).

Taras kompozytowy – wady i zalety

Taras wykonany z desek kompozytowych wizualnie przypomina ten wykonany z naturalnego drewna, jednak materiał ten to tylko po części drewno. Kompozyt to mieszanka mączna drzewna połączona z PCV w proporcji 45/55, gdzie pierwsza liczba oznacza, jaka jest procentowa zawartość pochodnych drewna w danym produkcie. Zaletą takiego tarasu będzie nie tylko jego wygląd, ale przede wszystkim trwałość. Deski te są odporne na wilgoć, ale także wahania temperatur czy utratę koloru. Co ważne, takich desek nie uszkodzą stworzenia żywiące się drewnem, np. korniki. Deski kompozytowe nie puchną, łatwo się czyszczą i nie wymagają ciągłych zabiegów konserwacyjnych, tak jak to ma miejsce w przypadku desek drewnianych. Duży wybór kolorów sprawia, że nie trudno jest znaleźć materiał idealny na swój wymarzony taras (https://aleo.com/pl/porady/budowa-tarasu-kompozytowego-jak-wybrac-odpowiednie-deski-kompozytowe-na-taras/).

Budowa tarasu z kompozytu – jak to zrobić prawidłowo?

Każdy chce, by jego taras prezentował się świetnie, jednak przede wszystkim należy zadbać o to, by jego konstrukcja była stabilna i trwała, a także odporna na bardzo duże obciążenia. W zależności od tego, na jakim podłożu będzie on wykonywany, jego montaż będzie się różnić. Jeśli będzie on powstawać na gruncie, będziesz musiał wykonać odpowiednie podłoże z tłocznia i gruzu o minimalnej głębokości 10 cm. Niezbędne będzie także zastosowanie substancji zagęszczającej. Jeśli chcesz zrobić taras kompozytowy na betonie, wówczas wykop 30 cm dół i wprowadź uzbrojenie z siatki, następnie wlej mieszankę betonową. Nie zapomnij o 3% spadku, gdyż w przeciwnym razie woda nie będzie miała jak odpływać i będzie gromadzić się pod tarasem. Następnym etapem będzie przygotowanie desek i innych narzędzi niezbędnych do montażu tarasu. Legary ulokuj prostopadle do kierunku ułożenia desek kompozytowych, a także pod łączeniami desek i w pobliżu filarów, zachowując 40–50 cm odstępy pomiędzy nimi, następnie je przykręć. Deski tarasowe przymocuj do legarów przy pomocy specjalnych łączników.

Aranżacja tarasu – na co zwrócić uwagę?

Gdy Twój taras jest już skończony, warto zadbać nie tylko o meble ogrodowe i dodatki w postaci poduszek, dywaników i roślinności, ale także o oświetlenie, które nada miejscu niesamowitego klimatu. Instalacja elektryczna to element, który powinien być zaprojektowany i wykonany, zanim powstanie taras (https://www.eltrox.pl/wiadomosci/instalacja-elektryczna-w-domu-to-warto-wiedziec/), jednak jeśli nie zostało to przewidziane, możesz skorzystać z lamp solarnych czy lampionów. Klimat pomogą stworzyć także różnego rodzaju świeczki czy lampki na bluetooth, jednak zanim ich użyjesz, upewnij się, czy dany model lampy może być stosowany na zewnątrz.

 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.

×