piątek, 22 września, 2023
Polecamy

Warszawska mieszkaniówka 2022 – przegląd

Rynek nieruchomości w Warszawie zaliczany jest do najdynamiczniej rozwijających się w Europie. Obecnie na terenie miasta działa ponad 150 deweloperów, i poniekąd nawet ich wysiłki nie wystarczą, by w pełni zaspokoić popyt. Wiele inwestycji jest już wyprzedanych przed oddaniem do użytkowania, a ceny nieustannie rosną. 

Przedstawiamy krótki przegląd rynku pierwotnego w Warszawie, w którym omówimy następujące kluczowe kwestie:

  • co znajdziemy w aktualnej ofercie nieruchomości deweloperskich;
  • czy w Warszawie można kupić mieszkanie w przystępnej cenie.

Najrozmaitsza oferta w kraju

Warszawska oferta nieruchomości deweloperskich jest dostosowana do potrzeb różnych grup odbiorców – znajdzie się tu sporo opcji zarówno dla osób poszukujących własnego mieszkania, jak i inwestorów. Rozpiętość cen jest dość duża, a jednak średnia stawka za metr kwadratowy pozostaje najwyższa w skali kraju. Warszawę wyprzedzić mogą jedynie polskie kurorty, gdzie buduje się dość dużo inwestycji klasy premium.

Oczywiście, Warszawa też słynie z dużej ilości nieruchomości o wysokim standardzie. Położone są przeważnie na Śródmieściu, Mokotowie, Żoliborzu, Ochocie, Woli oraz Włochach, i coraz częściej też na Wilanowie i Pradze Południe. Wybór jest szeroki – od kameralnych willi miejskich ulokowanych w oddali od wielkomiejskiego zgiełku po modernistyczne wielokondygnacyjne apartamentowce w ścisłym centrum. Jedną z prestiżowych inwestycji realizowanych obecnie w Warszawie jest kameralny kompleks Oaza Mokotów oferujący lokale o powierzchni aż do 150 metrów kwadratowych oraz pełnowartościową wewnętrzną infrastrukturę.

Najliczniejszą grupą są też osiedla wielorodzinne. Wznosi się je w dzielnicach “sypialnianych”, i konfiguracja inwestycji też jest bardzo różna. Mogą to być wolnostojące budynki mieszkalno-usługowe bądź też rozległe osiedla realizowane etapami i uzupełnione w duży przynależny teren o rozwiniętej infrastrukturze. Jednym z ciekawych rozwiązań jest Miasteczko Jutrzenki na Włochach – wielorodzinny kompleks, na którego terenie funkcjonuje przedszkole, zaplecze usługowe oraz klub fitness.

Coraz większą popularność zyskują jednorodzinne domy w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej. Obowiązkowym wymogiem dla tego typu inwestycji jest kameralność okolicy oraz przynależne do lokali ogródki. W tym segmencie rynku też znajdziemy coraz więcej nieruchomości o podwyższonym standardzie i dodatkowych udogodnieniach.

Tanie mieszkanie w Warszawie – czy to możliwe?

Czy w Warszawie da się kupić mieszkanie w miarę przystępnej cenie – to pytanie zastanawia każdego, kto planuje zakup nieruchomości w stolicy. I choć obecnie średnia stawka za metr kwadratowy jest rekordowa, odpowiedź brzmi – tak, w Warszawie da się znaleźć mieszkanie ze średniej półki cenowej. Będą to lokale w inwestycjach realizowanych na Wawrze i Białołęce, oraz w przylegających do Warszawy Markach, Zielonce i Ząbkach, a także w Piasecznie lub Wołominie.

Nieco droższy, ale też wciąż dostępny dla przeciętnego Polaka jest Ursus – tu się wznosi inwestycje o nieco wyższym standardzie, ale stawki pozostają w granicach średniej półki. Za niedługo zostanie oddana inwestycja Ursus Factory – wzniesiony w stylu wielkomiejskim kompleks mieszkalno-usługowy położony w centralnej części dzielnicy.


Kompromisową opcją jest też osiedle Metro Zachód w południowej części Bemowa. Jest to wieloetapowy kompleks wyposażony w system monitoringu oraz zaplecze handlowo-usługowe, oferujący mieszkania o powierzchni od 26 do nawet 130 metrów kwadratowych w cenie około 10 000 złotych. Inwestycja realizowana jest przez ogólnopolską firmę Dom Development, jednego z przodujących graczy na rynku wprowadzających nowoczesne rozwiązania technologiczne w swoich inwestycjach.