Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

Reklama

Slider

Kobieta spod Przasnysza oszukana na „amerykańskiego lekarza”. Z ofiary mogła stać się przestępcą

Z naszą redakcją skontaktował się Zbigniew Heliński z Cywilnego Biura Śledczego. Podzielił się z nami informacją o kobiecie z powiatu przasnyskiego, która została oszukana metodą na tzw.„ amerykańskiego lekarza”. Jedna najgorsze w całej historii, jest fakt, że poszkodowana mogła stać się przestępcą. Poniżej przedstawiamy artykuł autorstwa naszego rozmówcy.

Tzw. „amerykańscy żołnierze” lub “lekarze” wyłudzają pieniądze podając konta w polskich bankach. Konta te służą również do prania brudnych pieniędzy! Oszukane, które wpłaciły pieniądze mogą więc nie tylko stracić fundusze, ale i… stać się podejrzane o udział w grupie przestępczej!

Pani Barbara z niewielkiej miejscowości w okolicach Przasnysza korespondowała z nieznajomym, który podawał się za amerykańskiego lekarza. Została tak zmanipulowana, że wpłaciła na podany rachunek, co ciekawe w banku Millenium, ponad 70 tysięcy złotych.

 – To, że wpłat dokonywałam w polskim banku uspokoiło mnie – opowiada. – Byłam przekonana, że nie może to być oszustwo. Właściciela konta łatwo ustalić.

Właściciel faktycznie został ustalony, ale nie tak, jak myślała. Okazało się, że prokuratura w zupełnie innej części kraju, w Tczewie prowadzi postępowanie w sprawie karnej, a konto, na które wpłaciła pieniądze służyć miało do prania brudnych pieniędzy, lipnych transakcji finansowych. W sprawę zamieszani są obywatele Bułgarii.

– Prokurator z Tczewa poprosił o przesłuchanie mnie w charakterze świadka – dodaje kobieta. – Musiałam wyjaśniać, dlaczego wpłaciłam pieniądze? Skąd je mam? Jak je zarobiłam? Czy znam tego, czy tamtego człowieka?

Na szczęście oszukana zachowała historię rozmów z przestępcami. Zaraz po wyłudzeniu od niej pieniędzy zgłosiła też sprawę w prokuraturze w Przasnyszu. Mogła zatem uprawdopodobnić swoją historię. Wykazać, że nie brała udziału w żadnej grupie przestępczej, wręcz przeciwnie, stała się jej ofiarą. Gdyby takich dowodów nie miała mogłoby być różnie.

Prokurator nie wszczął postępowania
Prokurator, do którego trafiło zawiadomienie odmówił wszczęcia postępowania. Uzasadnił, że nie doszło do przestępstwa bo… poszkodowana dobrowolnie wpłaciła pieniądze. Przedziwna interpretacja art. 286 kk, który brzmi: „§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Oszust podszył się pod kogoś innego. Wymyślił absurdalną historię. W stu procentach i ze wszystkim wprowadził w błąd, w celu osiągnięcia korzyści. Dziwi zatem prokuratorskie uzasadnienie.

Prokuratura w Przasnyszu prowadzi jeszcze jedno postępowanie z zawiadomienia pani Barbary. Gdy kobieta przestała płacić była zastraszana. Grożono jej i jej rodzinie śmiercią.

Pamiętajcie, nigdy nie wpłacajcie pieniędzy tzw. amerykańskim żołnierzom. Nie wysyłajcie do nich swoich zdjęć. Jeśli podają konto w polskim banku to tym bardziej niebezpieczne!

 

Zbigniew Heliński, Cywilne Biuro Śledcze

Więcej informacji w tej sprawie we wtorkowym (28 lipca) wydaniu Kuriera Przasnyskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Slider