Rozmowa z lokalnym przedsiębiorcą lekarzem weterynarii Jędrzejem Wąsowskim prowadzącym działalność gospodarczą w Przasnyszu pod nazwą SUPERVET Gabinet Weterynaryjny


Jest Pan Beneficjentem kilku programów finansowania ze środków unijnych.
Tak, od wielu lat korzystam z tej formy wsparcia.
Porozmawiajmy o ostatnim projekcie, który jest właśnie realizowany. Czego dotyczy?
Dotyczy umowy dofinansowania projektu pt.: „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego preparatu probiotycznego dla bydła”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu I: „Fundusze Europejskie dla bardziej konkurencyjnego Mazowsza”, Działania 1.1 „ Badania, rozwój i innowacje przedsiębiorstw”. Typ projektów: „ Projekty modułowe” programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
Co skłoniło Pana do realizacji tego projektu?
Każdy obywatel Unii może złożyć wniosek o finansowanie ze środków unijnych. UE dysponuje różnymi programami finansowania. O przydział środków z tych programów można ubiegać się w zależności od wytycznych w danym programie. Z wykształcenia jestem lekarzem weterynarii i prowadzę gabinet weterynaryjny. Na co dzień wraz z moim zespołem zajmujemy się leczeniem zwierząt towarzyszących i gospodarskich, głównie krów mlecznych. Sytuacja na rynku hodowli bydła jest ukierunkowana na wysoką wydajność mleczną. Wysokie wymagania dotyczące wzrostu wydajności krów niekorzystnie odbijają się na ich zdrowiu. Wnioski wynikające z codziennej praktyki wskazują na potrzebę rozwoju medycyny weterynaryjnej w zakresie chorób układu pokarmowego bydła. Dlatego nieustająco prowadzimy prace badawczo-rozwojowe w tej dziedzinie w porozumieniu z Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wyniki innowacyjnej i nowoczesnej działalności firmy SUPERVET w dziedzinie rozwoju medycyny weterynaryjnej zostały niejednokrotnie docenione i wyróżnione przez uznane jednostki naukowe. Gabinet Weterynaryjny SUPERVET w wyniku przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych złożył kilka wniosków o udzielenie ochrony patentowej do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, a po ocenie przedmiotów zgłoszenia Urząd Patentowy udzielił patenty na wynalazki. Badania naukowe i innowacje są również bardzo ważne z punktu widzenia długoterminowej strategii UE, która wspiera projekty badawcze, realizowane przez naukowców, w tym również lekarzy weterynarii. Dlatego Zarząd Województwa Mazowieckiego dostrzegł potencjał firmy SUPERVET i rosnące potrzeby inwestycyjne, które pozwoliłyby na kontynuację badań oraz umożliwiły wdrożenie wyników prac B+R.
Jaki jest cel realizacji projektu?
Głównym celem projektu jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie opracowania innowacyjnego preparatu probiotycznego dla bydła oraz wdrożenie wyników tych prac. Wprowadzenie innowacyjnego preparatu umożliwi podniesienie jakości świadczonych usług oraz pozwoli na zwiększenie efektywności podejmowanych czynności lekarsko-weterynaryjnych.
Jaki będzie wynik realizacji projektu?
W wyniku realizacji projektu powstanie innowacyjny preparat probiotyczny dla bydła oraz nowoczesna linia technologiczna umożliwiająca produkcję tego preparatu, zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju.
Czy poleca Pan innym lokalnym przedsiębiorcom korzystanie z pomocy środków unijnych?
Tak oczywiście, środki unijne są ogromną szansą na rozwój sektora MŚP, umożliwiają wzrost przedsiębiorczości i konkurencyjności na rynku ogólnokrajowym a nawet międzynarodowym. Pozwalają na realizację inwestycji w nowe urządzenia i technologie, co z kolei wpływa na wzrost poziomu świadczonych usług i przyczynia się do poprawy sytuacji finansowej firmy.
Zatem serdecznie polecamy korzystanie z Funduszy Europejskich oraz innowacyjnych usług Gabinetu Weterynaryjnego SUPERVET, prowadzonego przez lekarza weterynarii Jędrzeja Wąsowskiego przy ul. Kolejowej 39d w Przasnyszu.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję serdecznie.