niedziela, 1 października, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleria

100-lecie Kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Olszewce

W niedzielę, 31 lipca w Olszewce w gminie Jednorożec odbyły się uroczystości 100-lecia Kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością biskup łomżyński – Janusz Stepnowski.
Uroczystości 100-lecia Kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Olszewce rozpoczęły się od Mszy Świętej, która konsekrował ks. bp Janusz Stepnowski.
Przemawiały również Maria Weronika Kmoch – historyczka i regionalistka oraz Ewa Prusik pochodząca z parafii Olszewka, a obecnie mieszkająca w Gdańsku.
– […] Kościół zawsze był w centrum naszej wsi. Szczególnie w latach pięćdziesiątych, gdy z naszej wspólnoty  Pan Jezus wybrał do służby w swojej Winnicy tak wielu kapłanów i zakonników. Widać na zdjęciach z Prymicji, jak wielkie rzesze wiernych gromadziły te uroczystości. Księża Ci przyjeżdżali na wakacje, a społeczność wsi była Im życzliwa i dumna z Nich. Także i my, urodzeni w Olszewce i wychowani w cieniu tego Kościoła ponieśliśmy w świat serdeczny jego obraz. Był i jest z nami we wszystkich najczulszych wspomnieniach naszych rodzinnych domów i Świąt. Przekazujemy to naszym dzieciom. Chcemy by dziedzictwo naszych przodków owocowało i przynosiło plon obfity. I, teraz, gdy ta świątynia, tak wypiękniała , niech na nowo, jak przed stu laty, jednoczy wszystkich i rozpala w nas , z mocą, Ducha głębokiej Wiary.
Chwała  naszym dziadkom i pradziadkom, którzy przed 100 laty budowali ten Boży Dom! Niech rozradują się życiem wiecznym ze Zmartwychwstałym – mówiła Ewa Prusik.
Po Mszy Świętej, przed świątynią dokonano poświęcenia krzyża. Następnie nastąpiło otwarcie wystawy fotografii plenerowej „Parafia Olszewka w fotografii”. Natomiast od godz. 14:00 rozpoczął się festyn na placu szkolnym. Każdy mógł skosztować, m.in: grochówki, bigosu, babki ziemniaczanej, ciast i wielu innych lokalnych przysmaków.
Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, w postaci dmuchańców i malowania twarzy.  Można był również obejrzeć pokazy wojskowe, strażackie i broni sportowej. Muzyczną oprawę zapewniły zespoły folklorystyczne: „Kalina” i „Kurpie” oraz zespół „Everest”.
IP, WS, DŁ
Fot. Karol Młynarski