niedziela, 3 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

19-letni „kierowca” audi” bez prawa jazdy i 16-letni kierowca yamahy bez uprawnień

 

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. Kierowanie pojazdem bez uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu to również wykroczenie. Za dopuszczenie się go, grozi mandat w kwocie 300 złotych. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który udostępnia pojazd osobie nieposiadającej wymaganych uprawnień również podlega karze grzywny w kwocie nawet do 5 tys. złotych.

W miejscowości Szczycionek w gminie Szczytno, funkcjonariusze z referatu ruchu drogowego w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, dokonywali pomiaru prędkości pojazdów poruszających się w obszarze zabudowanym. Parę minut po godzinie 11:00 policyjny miernik prędkości wskazał, iż nadjeżdżający z naprzeciwka motocyklista porusza się z nieprzepisową prędkością. Mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Yamaha. Okazało się, że był nim 16-letni mieszkaniec Szczytna. W trakcie kontroli drogowej, funkcjonariusze ustalili, że 16-latek nie posiada wymaganych do tego rodzaju motocykla uprawnień.

Policjanci szczycieńskiej „drogówki” zakazali młodemu mężczyźnie dalszej jazdy, a na miejsce wezwali opiekunów prawnych. W związku z tym, iż nieletni dopuścił się popełnienia dwóch wykroczeń naruszających przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, jego sprawa zostanie przekazana do Sądu Rodzinnego w Szczytnie, celem dalszego rozpatrzenia.

Na ulicy Pasymskiej w Szczytnie, funkcjonariusze z referatu patrolowo – interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Audi. Okazało się, że za kierownicą siedział 19-letni mieszkaniec Szczytna. Mundurowi zweryfikowali jego dane w policyjnych systemach informatycznych i ustalili, że 19-latek nigdy nie posiadał prawa jazdy.

Policjanci nałożyli na „kierowcę” mandat karny w wysokości 500 złotych oraz poinformowali Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny o niedopełnionym przez kierowcę obowiązku zawarcia nowej polisy OC.

Często wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prowadząc samochód bez prawa jazdy, bo przecież nie mogą dostać punktów karnych. Takie myślenie jest jak najbardziej błędne. Przepisy mówią, wprost, że każdy, kto prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia o sądu rodzinnego. W takich przypadkach sędzia może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia.

Przypominamy, ze konsekwencje ponosi także osoba, która pozwala na to, aby za kierownicę pojazdu wsiadł nieletni, czy też osoba, która nie posiada uprawnień. Za to wykroczenie grozi mandat do 300 złotych.

 

IP, KPP