2 Ośrodek Radioelektroniczny upamiętnił rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

img
1 sierpnia br., Dowódca oraz żołnierze z 2. Ośrodka Radioelektronicznego wraz z władzami samorządowymi, a także przedstawicielami służb mundurowych z terenu Miasta Przasnysz oddali cześć bohaterom Powstania Warszawskiego.

Uroczystość odbyła się punktualnie o godz. 17.00 w parku przy ul. Wojskowej w Przasnyszu. – Dokładnie 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, wydarzenia które na stałe zapisało się na kartach historii Polski spotkaliśmy się, by wspólnie oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Dla współczesnego pokolenia Polaków obowiązkiem jest pamiętać o wszystkich tych, którzy złożyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny i przelewali krew podczas toczących się działań wojennych – skomentował wydarzenie płk dypl. Bogusław Postek.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Szacuje się, że w jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

IP, AM,

Fot. K. Koczkodon

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *