poniedziałek, 4 grudnia, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

5 Mazowiecka Brygada OT przypieczętowała współpracę ze spółką energetyczną PGE

Mazowieccy terytorialsi podpisując list intencyjny rozpoczęli współpracę ze spółką PGE Dystrybucja. List zakłada wspólne ćwiczenia z energetykami, a także szkolenia z zakresu dostarczania prądu w sytuacjach kryzysowych, które mogą wystąpić na terenie Mazowsza i spowodują przerwy w dostawie prądu.

Pismo o współpracy zostało podpisane 5 lipca przez prezesa PGE Dystrybucja Jarosława Kwaska oraz płk. Mieczysława Gurgielewicza Dowódcę 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i płk. Witolda Bubaka, Dowódcę 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z inicjatywy wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.
Dokument określa zasady stałej współpracy na rzecz obronności i bezpieczeństwa mieszkańców województwa mazowieckiego. Współpraca obejmuje m.in. wsparcie podczas usuwania awarii energetycznych w stałych rejonach odpowiedzialności brygad OT, w ramach posiadanych sił i środków, zgodnie z przeznaczeniem WOT, wykorzystanie potencjału w realizacji szkoleń specjalistycznych, a także organizację wspólnych ćwiczeń i treningów.
– 5. i 6. Brygada WOT to wyjątkowa grupa ludzi, którzy są gotowi do tego, żeby w różnych sytuacjach kryzysowych pozostawać do dyspozycji mieszkańców. (…) dzięki współpracy tych dwóch Brygad, a także PGE Dystrybucja dochodzi teraz do sformalizowanego zadeklarowania gotowości do współpracy – zaznaczył wojewoda mazowiecki.
Płk Mieczysław Gurgielewicz, Dowódca 5 brygady Obrony Terytorialnej zapewniał, że dzięki współpracy z PGE wzrosną kompetencje żołnierzy w zakresie wsparcia społeczeństwa oraz w reagowaniu na sytuacje zagrożenia, dzięki czemu Wojska Obrony Terytorialnej będą mogły lepiej zabezpieczać i wspierać nasze społeczeństwo w sytuacji zagrożenia.
*****
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej na terenie północnego Mazowsza działa od 2017 roku. Obecnie liczy ponad 2 tysiące żołnierzy w tym blisko 1900 stanowią ochotnicy. Misją 5 Brygady jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.

 

IP, ASz