IPN prosi o pomoc. Może odezwie się rodzina czy znajomi
To już kolejny raz, gdy Instytut Pamięci Narodowej zwraca się do internautów o pomoc w identyfikacji osób. Tym razem prezentuje fotografię z Henryka Śmigacza, przedstawiającą dwoje młodych ludzi na tle ruin Warszawy.
– Dwoje młodych ludzi, starannie, niemal odświętnie ubranych. Uśmiechają się do obiektywu. Ona w jednej ręce trzyma małą torebkę, w drugiej koszyczek, on niesie zwinięty rulon – być może plakat lub szkic… Pozornie wyglądają jak przypadkowi przechodnie zatrzymani przez fotografa podczas spaceru na warszawskiej ulicy. Przeczy temu tło obrazu – stosy ruin za plecami bohaterów zdjęcia – opisuje IPN.
– Chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o tych młodych ludziach – skąd pochodzili, jak potoczyły się ich dalsze losy? Gdzie i w jakich okolicznościach wykonano zdjęcie? Może ktoś z Was rozpozna na nim swojego ojca, dziadka, babcię czy prababcię? – pisze dalej IPN.
Osoby, które mogą pomóc w rozwiązaniu tej zagadki proszone są o kontakt na adres: ArchiwumIPN@ipn.gov.pl
IP, IPN
