Armia brytyjska i amerykańska zaangażowana w VI edycję kursu „SONDA” w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT

Armia brytyjska i amerykanska zaangazowana w VI edycje kursu „SONDA w  Mazowieckiej Brygadzie OT
W miniony weekend w 5 Mazowieckiej Brygady Obrony terytorialne egzaminem zakończył się bazowy kurs podoficerski TSW SONDA – skierowany do żołnierzy OT, organizowany z udziałem żołnierzy wojsk amerykańskich i brytyjskich.

Była to już VI edycja kursu realizowanego zgodnie z programem opracowanym przez Komendanta Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu i zatwierdzonego przez Komendanta Centrum Łączności i Informatyki. Szkolenie miało na celu przygotować żołnierzy OT do objęcia pierwszych stanowisk służbowych w korpusie podoficerów obrony terytorialnej na stanowiskach przeznaczonych dla kaprali OT oraz zaznajomić z działaniami w czasie wojny i pokoju. Przyszli podoficerowie poznawali ponadto psychologiczne i społeczne uwarunkowania służby wojskowej oraz przygotowywali się do szkolenia podwładnych.
Zwieńczeniem 43 dniowych zmagań był egzamin końcowy, do którego podeszło 37 żołnierzy, z czego aż 11 z 5 MBOT. Pozytywne zaliczenie egzaminu będzie skutkowało otrzymaniem promocji na pierwszy stopień podoficerski.
W szkolenie kadetów SONDY zaangażowani byli sojusznicy armii brytyjskiej i amerykańskiej. Terytorialsi mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z survivalu, zielonej taktyki, medycyny pola, topografii, łączności i szkolenia saperskiego, które poprowadzili Polscy instruktorzy. Do zadań instruktorów armii sojuszniczych należało przeszkolenie żołnierzy OT z taktyki działania w budynku – zakończone procedurą Force on Force z użyciem amunicji barwiącej UTM.
W drugiej części SONDY, żołnierze doskonalili swoje umiejętności taktyczne w ramach sekcji lekkiej piechoty, którymi dowodzili zarówno kadeci polscy jak i brytyjscy i amerykańscy. Podczas zajęć dobowych wdrażali strategię Call for Fire – wezwanie ognia artyleryjskiego planowanego lub z pola walki.
Bazowy kurs Sonda od momentu utworzenia liczy już ponad 160 absolwentów.

IP, EO
Fot Nadesłane Elżbieta Obrębska

 

Zapisz się na darmową prenumeratę Kuriera Przasnyskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *