niedziela, 1 października, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

Chce układać Kostkę Rubika średnim czasie w 10 sekund

Z Szymonem Bandurskim, uczniem klasy VIIIai Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu, rozmawiamy o jego niezwykłych umiejętnościach związanych z układaniem Kostki Rubika. Nasz rozmówca opowiada o swojej pasji, pierwszej Kostce Rubika i marzeniu, jakim jest układanie kostki w średnim czasie 10 sekund.
– Dla większości ludzi ułożenie Kostki Rubika jest bardzo trudne. Jak to się stało, że zainteresowałeś się układaniem, Kostki Rubika?
– Podczas pobytu u siostry w ostatni tydzień wakacji złamałem rękę. Następnego dnia kupiłem sobie kostkę zwaną Sheng Shou Dino Cube. Ułożyłem ją intuicyjnie po 5 minutach od jej kupienia, po czym pomyślałem sobie, że skoro umiem układać taką kostkę to powinienem też umieć ułożyć podstawową łamigłówkę kostkę 3×3. Okazało się to być bardzo fajnym zajęciem więc zacząłem robić to częściej. Zafascynowało mnie to na tyle, że teraz układam kostki 4×4, 2×2. Teraz dochodzi jeszcze dwunastościan zwany Megaminx.
– Od jak dawna trwa Twoja przygoda z Kostką Rubika?
– Nieco ponad 3 miesiące
– Czy są organizowane jakieś zawody czy turniej w układaniu Kostki Rubika?
– Zawody takie są organizowane na całym świecie. W Polsce zazwyczaj odbywają się 2 albo 3 razy w miesiącu i na każdych takich zawodach da się pobijać rekord świata w tej dziedzinie.  Dodam jeszcze, że jedyne rekordy jakie są uznawane to tylko takie, które są pobijane na takich zawodach. Na przykład jeśli ktoś zrobił filmik na Youtube, gdzie jego czas wynosił 3.41 sekundy nie zostanie to uznane za nowy rekord świata.
– Czy masz na tym polu jakieś sukcesy?
– Jedyne moje sukcesy jakie mam to mój rekord 21.50 sekundy. Nie ma sensu zapisywać się na zawody, bo średni czas układania kostki rubika musi być poniżej 10 sekund, a rekord świata wynosi 3.47 sekundy. Mówię tutaj o kostkach 3×3. Mam jeszcze kostkę 2×2 i mój rekord wynosi 3 sekundy, ale średnio układam w 5 sekund więc ponownie nie mam po co się zapisywać bo powinno się układać taką kostkę w 2s.
– Jakie są rodzaje Kostki Rubika?
– Gdybym miał napisać same nazwy to wywiad ten nie miałby końca. Skewb, ghost cube, megaminx, pyraminx, dino cube, itd. Jest wiele kostek. Niektóre są sześcianami, a mają na swoich ścianach trójkąty, kwadraty albo to i to naraz. Czasami nawet ta łamigłówka nie jest sześcianem tylko piramidką, kulą albo trzema kulami połączonymi ze sobą.
– Ile Kostek Rubika posiadasz?
– Posiadam 5 kostek, a szósta jeszcze jest w drodze.
– Jaki jest średni czas ułożenia Kostki Rubika, przez przeciętnego człowieka, a ile ta sztuka zajmuje Tobie?
– Przeciętny człowiek, czyli ktoś kto nie umie układać Kostki Rubika. Jeśli ktoś nie umie tego zrobić to  nie zrobi bez znania metody. Kostkę zależnie od metody układa się algorytmami. W metodzie, którą ja stosuje CFOP układa się 3 warstwy dolna środkowa i górna, a wiele algorytmów sprawia, że kostka najpierw się miesza, po czym układa. Ktoś kto będzie układał na intuicję będzie próbować jak najmniej pomieszać kostkę mimo, że na tym właśnie to polega. Więc przeciętny człowiek nie ułoży kostki.
Mnie na kostce 3×3 ułożenie zajmuje średnio 30 sekund, a mój rekord wynosi 21.50 sekundy.
– Czy masz jakiegoś idola związanego z układaniem Kostki Rubika?
– Zaczynając nikim się nie inspirowałem. Owszem teraz mam kilku idoli i codziennie poznaję od nich wiele algorytmów poprzez oglądanie ich filmów na Youtubie. Są to CubeHead i J Perm.
– Czy nie zastanawiałeś się nad swoim udziałem w telewizyjnym show np. „Mam talent”, aby zaprezentować swoje nieprzeciętne umiejętności?
– Nie. Według mnie zajęcie to nie jest czymś niezwykłym. Układać kostkę można się nauczyć w 30 minut. Niezwykłym jest to, jak szybko się układa. Oswoiłem się z tym, że ktoś robi to w 10 sekund, ponieważ wielu jest takich ludzi i po dłuższym czasie samemu można dojść do takiego czasu. Wciąż jednak podziwiam takie osoby bo sam tego nie umiem i wydaję mi się że ktoś kto nie umie ułożyć kostki myśli tak samo o mnie.
– Czym charakteryzuje się profesjonalna Kostka Rubika?
– W dzisiejszych czasach dobra kostka powinna spełniać pewne normy. Pierwszą taką rzeczą jest tak zwane corner cutting. Polega to na możliwości przekręcenia ścianki bocznej  kiedy górna ścianka jest obrócona o np. 30 stopni. Drugą ważną rzeczą jest waga kostki chociaż uważam to teraz za trochę przesadzone. Waga jest ważna bo gdyby ktoś miał trzymać kostkę, która jest ciężka ręce mogą się zmęczyć dlatego waga jest tak brana pod uwagę. Profesjonalna kostka np. Gan waży 63 gramy i niektórzy mówią, że wciąż jest to za wiele. Chcą lżejsze dlatego też uważam, że jest to dzisiaj trochę przesadzone. Następną cechą dobrej kostki jest to jak dobrze ściany się obracają. Muszą być one bardzo płynne i nie powinny się ścinać. Kostka może też mieć magnesy. Jest to tzw. kostka magnetyczna. Mało kto preferuje tę drugą opcję niemagnetyczną. Sam uważam, że z magnesami jest zdecydowanie lepiej. Pozwalają one zachować stabilność w obracaniu ścian.
Ważny też jest wygląd kostki. W niektórych firmach da się wybrać to jak kostka będzie wyglądać.
– Gdzie można zobaczyć, jak układasz Kostkę Rubika?
– Nie mam żadnego kanału na forach społecznościowych i nie nagrywam też sam siebie, więc nigdzie nie można mnie zobaczyć jak układam Kostkę Rubika.
– Czym się, oprócz Kostki Rubika, jeszcze interesujesz?
– Oprócz kostki są jeszcze dwie rzeczy. Pierwszą z nich są klocki lego, z którymi jestem już oswojony od dziecka. Teraz układam bardziej skomplikowane zestawy po 6000 elementów. Moim drugim zainteresowaniem jest beatbox i chodzi mi o to, że lubię to oglądać. Mało kto wie, że da się wydobyć takie dźwięki. Można to zobaczyć wpisując na przykład B-ART vs D-low.
– Marzenie Szymona Bandurskiego to…?
– Układać kostkę średnio 10 sekund.
Rozmawiał: WSZ