Chciałbym, aby Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej zajęło się miejscami pamięci, które wraz z młodzieżą będziemy pielęgnować
Z Hubertem Dębym, nowym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej rozmawiamy o stowarzyszeniu, jego planach na przyszłość oraz o przygotowanych przedsięwzięciach. Nasz rozmówca opowiada też o swoim koniku, którym jest historia i ciekawych anegdotach dotyczących ziemi przasnyskiej.
– Zostałeś nowym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, a od jak dawna działasz w tej instytucji?
– Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej zostałem w 2018 r. Od tego czasu aktywnie działałam na rzecz społeczności lokalnej.
– Czy to Twoja pierwsza funkcja w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej?
– Tak, przyznaję jest to moja pierwsza funkcja w TPZP, lecz wcześniej działałem i nadal działam w Radzie Dziedzictwa Regionalnego. Otrzymałem olbrzymi kredyt zaufania od zarządu i chciałbym podziękować wszystkim członkom TPZP, a w szczególności dr. Waldemarowi Krzyżewskiemu, dr. Piotrowi Kaszubowskiemu, Bożennie Rokickiej za okazane wsparcie i pomoc w pełnieniu funkcji prezesa.
– Jak wygląda obecnie skład Zarządu TPZP?
W Zarządzie TPZP znajduje się obecnie dziewięć osób, oraz trzy osoby w komisji rewizyjnej. Prezes – Hubert Dęby, Wiceprezes – dr Piotr Kaszubowski, Wiceprezes – Zofia Wódkiewicz, Skarbnik- dr Waldemar Antoni Krzyżewski, Sekretarz – Jan Chmielewski, Członek Zarządu – Bożenna Rokicka, Członek Zarządu – Włodzimierz Robakowski, Członek Zarządu – Janina Stachowska – Mazurek, Członek Zarządu – dr Andrzej Biały. Komisja rewizyjna: Grzegorz Jasiński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Ewa Łukasiak – Zastępca Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Grzegorz Budnicki – Członek Komisji Rewizyjnej
– Kto i w jaki sposób może zostać członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej?
W zasadzie każdy kto interesuje się historią i społecznością lokalną i chciałby coś dla niej zrobić. Bardzo mile widziane są młode jak i starsze osoby, które chcą pogłębiać swoją wiedzę historyczną na temat regionu. Wystarczy zgłosić się osobiście do siedziby Towarzystwa, które obecnie znajduje się w Przasnyszu ul. Rynek 1 lub wysłać zgłoszenie na adres tpzprzasnvskiej@gmail.com

– Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej zaprasza dzieci i młodzież do Klubu Młodego Historyka, co to za projekt i czemu ma służyć?
Klub Młodego Historyka to pomysł, o którym myślałem już od dawna. Stworzony jest dla dzieci i młodzieży pasjonującej się historią i pragnącej pogłębiać swoje zainteresowania z nią związane. Członkowie będą mieli możliwość poznania wielu ciekawych miejsc z powiatu przasnyskiego które są mało znane, pomijane bądź całkowicie zapomniane, a mają bardzo interesującą historię. Początkowo chcemy skupić się na poznawaniu wiedzy o regionie, a w przyszłości chcemy organizować wycieczki po całym kraju. Młodzież będzie mogła dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy od historyków, regionalistów będących członkami TPZP. W Klubie Młodego Historyka zastosowane zostaną nowoczesne metody dydaktyczne między innymi: debaty oxfordzkie podczas, których uczestnicy będą zadawać nurtujące pytania i zagadnienia po czym cała grupa wraz z opiekunami będzie starała się obronić lub skrytykować dany temat. Podczas spotkań KMH będzie możliwość zapoznania się z historią lokalnych bohaterów między innymi : Wawrzyniec Niezgoda, Zacheusz
Nowowiejski „Jeż”, Kazimierz Lux i wielu innych. Niedawno odbyło się pierwsze nasze spotkanie organizacyjne oraz działania terenowe, które zainicjował Pan Bogusław Brykała, za co bardzo chciałbym mu podziękować.
– Jako nowy prezes TPZP na pewno masz swoją wizję jego działalności i rozwoju, proszę opowiedz o tym…
– Chciałbym, aby Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej zajęło się miejscami pamięci, które wraz z młodzieżą będziemy pielęgnować . W najbliższym czasie członkowie TPZP razem z harcerzami z 2 WDH „Liwiec”, będą uporządkowywać teren wokół mogiły partyzanckiej. Kolejnym moim priorytetem będzie wyposażenie towarzystwa w niezbędny sprzęt. Tutaj mogę się pochwalić, że udało nam się zdobyć blisko piętnaście tysięcy złotych na zakup mobilnego sprzętu audio z Instytutu Romana Dmowskiego. Dużą uwagę skupię również na Grupie Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, która bierze udział w wielu inscenizacjach realizowanych w kraju, a także poza jego granicami co stanowi wspaniałą promocję dla naszego regionu. Grupa działa od samego początku pod sztandarem TPZP. Wspólnie z GRH 14 PSS planujemy zorganizowanie rekonstrukcji upamiętniającej 160. rocznicę powstania styczniowego.
– Jakie działania planujecie zrobić w najbliższym czasie?
W najbliższym czasie odbędzie się uroczyste przyznanie nagrody „Przaśnika” ,której tradycja została zapoczątkowana w 2002 r. Będzie wiele promocji książek o tematyce regionalnej, historycznej i nie tylko .W tym roku planujemy również wydanie „Rocznika Przasnyskiego 2022”, który będzie poświęcony głównie tragicznym wydarzeniom z 1942 roku. Chcielibyśmy stworzyć wystawę mobilną dotyczącą ofiar z 17 grudnia 1942 r., która będzie eksponowana na rynku miejskim i w szkołach z naszego regionu. Planowane są spacery po mieście z historią w tle, o której opowiadał będzie Jan Chmielewski- regionalista, felietonista i znakomity gawędziarz.

– A jakie są Twoje plany związane z działalnością TPZP na całą kadencję?
– Moimi głównymi celami, które chciałbym osiągnąć jako prezes TPZP jest pobudzenie szerokiej inicjatywy społecznej, sprzyjającej rozwojowi Ziemi Przasnyskiej, popularyzacja wiedzy historycznej i współczesnej kultury. Chciałbym wspierać i pielęgnować wartościowe tradycje naszego regionu. Zależy mi na poszerzeniu naszego grona o młode osoby, które wspaniale uzupełniały by się z doświadczonymi członkami naszego towarzystwa . Równie bardzo ważnym zadaniem będzie pozyskiwanie środków
– Na co dzień pracujesz w Muzeum Historycznym w Przasnyszu, więc Twoim konikiem jest historia.
– Oczywiście, od najmłodszych lat interesowała mnie historia. Będąc już małym chłopcem słuchałem z zaciekawieniem dziadka, który opowiadał o swoich przeżyciach z II Wojny Światowej. Następnie gdy poszedłem do szkoły miałem szczęście trafić na wspaniałego nauczyciela historii Wojciecha Jaworskiego, który tak naprawdę rozwinął we mnie pasje jaką jest historia. Obecnie pod opieką profesor Jolanty Załęczny pracuję nad doktoratem.
– Twój ulubiony okres historyczny to?
– Nowożytność, a głównie druga połowa XVII w.

– Na koniec, zapytam niestandardowo, co wiesz o Przasnyszu i ziemi przasnyskiej, czego nie wiedzą jej mieszkańcy?
– To jest bardzo ciężkie pytanie. Jednak są historie o których myślę, że mało osób wie. Jedną z takich ciekawostek jest fakt, że w Przasnyszu w XIX w. urzędnikiem państwowym był Kazimierz Lux, który wcześniej był piratem na Morzu Karaibskim. Inną zapomnianą historią jest starcie polskich tankietek z niemieckimi wojskami w pierwszych dniach września 1939 r. w okolicach Krzynowłogi Małej.
Nasz region jest również bogaty w legendy, a jedna z nich głosi, że podczas I Wojny Światowej w naszych okolicach zostało ukryte 50 ton złota. Podczas II Wojny Światowej niemieccy żołnierze przekopali cmentarz parafialny w Przasnyszu, w celu odszukania złota które nazwano skarbem Generała Samsonowa.
– Dziękuję za rozmowę
– Dziękuję również
Rozmawiał; WS
Fot. Nadesłane Hubert Dęby