poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Aktualności

Co gorsze grypa czy Koronawirus?

W związku z szalejącymi w internecie oraz środkach masowego przekazu informacji na temat Koronawirusa postanowiliśmy na ten temat oraz o sezonowej grypie porozmawiać z Marią Śliwińską, dyrektorem przasnyskiego Sanepidu.

Bardzo ważną informacją jest to, że w momencie, gdy tylko pojawią się u nas objawy ze strony układu oddechowego, nie należy podejrzewać najgorszego. może być wiele przyczyn. Na przykład sezonowy wirus grypy.
– Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do „przeziębień”, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem – wspomniała Maria Śliwińska.
Jak najskuteczniej jemu przeciwdziałać? – Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niestety liczba osób, które korzystają corocznie ze szczepień p/ grypie w naszym powiecie jest nadal niewielka- w roku 2019 zaszczepiło się tylko 1380 osób. Tu należy zaznaczyć, że szczepienia ochronne przeciw grypie nie są sposobem zapobiegania zakażeniom korona wirusem. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Takie zasady obowiązują również przy profilaktyce zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań. Zaleca się, by zgłosić się do lekarza przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność – dodała dyrektor.
Co jednak robić, gdy się wróciło z zagranicznych wojaży?Jeśli jednak wróciłeś w ciągu ostatnich 14 dni z krajów o utrwalonej transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 np. z płn. Włoch skontaktuj się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno- epidemiologiczną lub całodobowym numerem infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie po udzieleniu dokładnego wywiadu epidemiologicznego uzyskasz informacje dotyczące dalszego postępowania – dopowiedziała.

 

Do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej grypa oraz zachorowania grypopodobne zgłaszane są przez podmioty lecznicze w meldunkach tygodniowych przez cały rok. – Większość przypadków grypy zgłoszonych w roku 2019 diagnozowana była na podstawie objawów klinicznych. Tylko 3 ze zgłoszonych przypadków potwierdzono badaniem laboratoryjnym określając typ wirusa w 1 przypadku jako B, w dwóch przypadkach jako A. W roku 2020 diagnostyce w kierunku grypy poddano już 38 przypadków zachorowań. Wszystkie zachorowania wywołał wirus typu A. W roku bieżącym do szpitala skierowano 132 osoby. W analogicznym okresie roku ubiegłego hospitalizowano 162 pacjentów – wspomniała Śliwińska.
Mimo, że wielu ludzi odczuwa symptomy grypowe, to jednak nie ona jest na ustach wszystkich mieszkańców powiatu przasnyskiego. Co chwilę słyszymy o kolejnych, potwierdzonych przypadkach wirusa w sąsiednich krajach. Nawet takie podejrzenie było w sąsiednim powiecie, gdy do ciechanowskiego szpitala trafiła młoda kobieta. Jak się okazało badanie nie pozytywnego wyniku i wirus nie został potwierdzony. Mieszkańcy naszego powiatu także wracają z różnych podróży zagranicznych. – Grypa jest niebezpieczną chorobą jednak to nie ona „spędza wszystkim sen z powiek” w ostatnich dniach. Do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Przasnyszu zgłaszają się osoby wracające z zagranicznych wyjazdów, zaniepokojone zagrożeniem wywołanym rozprzestrzeniającym się korona wirusem. Wszystkim osobom zalecono samoobserwację tj. monitorowanie swojego stanu zdrowia przez kolejne 14 dni, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów jak najszybszy kontakt telefoniczny. Taki sposób postępowania przewidują na dziś instrukcje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jak dotąd nie potwierdzono w Polsce przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, sytuacja jednak jest bardzo dynamiczna i eksperci twierdzą, że to tyko kwestia czasu. Wraz z rozwojem sytuacji zmianie będą ulegać również wytyczne i procedury postępowania. Dlatego zachęcamy do śledzenia bieżących komunikatów ukazujących się na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych zamieszczanych na bieżąco przez PSSE w Przasnyszu – wspomniała dyrektor.
W piątek, 28 lutego Wojewoda Mazowiecki nałożył na podmioty lecznicze w województwie mazowieckim obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości.
Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności i została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego. Ta decyzja wpływa na konieczność zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem oraz zlecenia placówkom leczniczym zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, a także przekształcenie oddziału na przykład w oddział zakaźny. została ogłoszona lista podmiotów w województwie mazowieckim, na które nałożono stan podwyższonej gotowości. Wśród nich znalazły się takie placówki jak: Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego, a także Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mławie.

 

Każdego dnia jesteśmy informowani o kolejnych przypadkach zachorowań na Koronawirus. Na godzinę 8.00, 13 marca jest 58 przypadków zachorowań.