niedziela, 1 października, 2023
AktualnościAktualności z Przasnysza

Cukrowy kryzys?. Jest komunikat Krajowej Grupy Spożywczej

W związku z pojawiającymi się licznymi doniesieniami na temat braku cukru na półkach sklepowych w Polsce, do sprawy postanowiła odnieść się Krajowa Grupa Spożywcza S.A.

– Krajowa Grupa Spożywcza S.A. dostarcza cukier do wielu sieci handlowych, w tym także do sieci Biedronka. Zamówienia realizowane są zgodnie z zawartymi kontraktami, a dostawy odbywają się bez zakłóceń ze strony Spółki. W lipcu realizacje zamówień do 10 z 16 centrów dystrybucji sieci Biedronka, które obsługuje Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wyniosły 100% – informuje Spółka i dodaje, że sieci handlowe zaopatrywaniem sklepów zajmują się samodzielnie i KGS nie ma już na to wpływu.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. zaopatruje około 40% odbiorców cukru w Polsce. Pozostałe ok. 60% cukru jest produkowane i dostarczane do klientów w Polsce przez trzy koncerny, których właścicielami są firmy niemieckie.

– Podobna sytuacja miała miejsce 2 lata temu podczas wybuchu epidemii COVID 19, gdzie również zaobserwowana była niepewność u konsumentów o dostępność towarów w sklepach, która powodowała masowe wykupywanie produktów spożywczych na zapas. Obawy były nieuzasadnione, a produkty spożywcze były uzupełniane na bieżąco. Wszystko wskazuje, że i tym razem pojawiła się nieuzasadniona obawa o dostępność w przyszłości cukru. Obecnie nie ma zagrożeń, że w naszym kraju zabraknie cukru – podaje spółka.

– Należy pamiętać, że naturalnym zjawiskiem jest zwiększony popyt na cukier w sezonie letnim, podczas którego zarówno przedsiębiorstwa przetwórcze, jak również gospodarstwa domowe wykorzystują większe ilości cukru na przetwory. Po tym okresie zapotrzebowanie na cukier wyraźnie wyhamowuje, a już we wrześniu Spółka rozpocznie nową kampanię cukrowniczą – czytamy.

Spółka informuje, że w magazynach ma obecnie ponad 160 tys. ton cukru. W kolejnych miesiącach na rynek zaczną również trafiać pierwsze partie towaru z tegorocznych zbiorów.

IP, codziennikmlawski.pl