niedziela, 1 października, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleria

Dariusz Jankowski wziął udział w uroczystość wręczenia Not Identyfikacyjnych rodzinom ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru

W piątek, 22 lipca w Pałacu Belwederskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Not Identyfikacyjnych rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań niemieckiego i komunistycznego terroru.

Ogłoszono nazwiska 30 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w wyniku prac Instytutu Pamięci Narodowej.
W uroczystości udział wziął Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, Zastępca Prezesa dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dr hab. Karol Polejowski, dr Mateusz Szpytma.
Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele rodzin pomordowanych. Jedną z ofiar zidentyfikowanych w wyniku działań IPN jest Józef Jankowski, urodzony w Lesznie w powiecie przasnyskim. Jako nastolatek wyruszył do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy. W maju 1918 roku wstąpił do Błękitnej Armii gen. Hallera i został wcielony do 1 pułku artylerii polowej.
W kwietniu 1919 roku, Józef Jankowski wraz z Błękitną Armią wrócił do Polski. Jego pułk został zakwaterowany w Chełmie i od pierwszych dni przystąpił do walki w obronie granic Polski. Toczyły się zacięte boje w okolicach Lwowa, Łucka, Równego, Berdyczowa. Od maja 1920 roku walczył z Armią Budionnego. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Leszna, gdzie założył rodzinę i pracował w gospodarstwie rolnym.
Józef Jankowski w czasie okupacji niemieckiej od 1942 roku służył w Armii Krajowej pod ps. ,,Płaza”. Po zakończeniu działań wojennych pozostał w konspiracji współpracując z oddziałem NZW sierż. Edwarda Dobrzyńskiego ps. ,,Orzyc” , ,, Żubr”.
25 lipca 1948 roku został aresztowany. 17 sierpnia 1948 roku po ciężkim śledztwie został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie. Osadzono Go w więzieniu Warszawa-Praga, słynnym Toledo, a następnie przeniesiono do więzienia w Rawiczu. Od 10 lutego 1950 roku Józefa Jankowskiego przeniesiono do Raciborza, gdzie pracował w kamieniołomach w Strzelcach Opolskich.
Zmarł 2 grudnia 1952 roku, a jego szczątki zostały odnalezione w listopadzie 2020 roku czasie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. Notę identyfikacyjną w imieniu rodziny odebrał Dariusz Jankowski, wnuk ofiary.

IP, UGP