środa, 4 października, 2023
AktualnościAktualności z GminNa sygnale

Dla bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motocyklistów…

W ubiegły weekend funkcjonariusze ostrołęckiego ruchu drogowego zwrócili szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się czy wobec pieszych, rowerzystów i motocyklistów nie są łamane przepisy ruchu drogowego. W trosce o bezpieczeństwo na drodze działania te będą kontynuowane.

Niestety pomimo podejmowanych przez Policję wielu działań profilaktycznych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym to przejścia dla pieszych są ciągle miejscami niebezpiecznymi a przecież w swej istocie gwarantować powinny uczestnikom ruchu bezpieczne przekroczenie jezdni.

Policjanci w ubiegły weekend więcej uwagi poświęcili pieszym, rowerzystom i motocyklistom oraz wykroczeniom powstających na relacji kierujący samochodami a użytkownikami pojazdów jednośladowych.

Wiosenna aura sprzyja korzystaniu z tych ostatnich a kierujący nimi jak każdy uczestnik ruchu drogowego są zagrożeni wypadkiem w ruchu drogowym. Powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty jednośladów utrudniają innym ich spostrzeżenie. Każdy z nich powinien mieć świadomość możliwości bycia niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu drogowego. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę w szczególności przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruch ryzyko powstania wypadku drogowego jest duże.

Pieszych prosimy o dokładne upewnienie się, czy przejście przez ulicę odbędzie się w sposób bezpieczny. Rozglądajmy się dokładnie za każdym razem, zanim wykonany na drogę ten pierwszy krok.

Prosimy także i niezapominanie, że samochód nawet ten najbardziej nowoczesny nie potrafi zatrzymać się w miejscu.

IP, KPP