Dołączyć może każdy, kto ma dobre chęci

kgw

Koło Gospodyń Wiejskich w Przysowach zostało założone dokładnie dnia 23 maja 2019 roku. Inicjatorem jego powstania była obecna przewodnicząca, a zarazem sołtys wsi – Elżbieta Siedlecka. Ich priorytetem jest remont i wyposażenie świetlicy.

Warto dodać, że pani Ela przewodzi swojemu sołectwu od przeszło dwóch dekad. I warto też dodać, że tak naprawdę koło funkcjonowało wcześniej. Była grupka aktywnych pań, które nie chciały jedynie zajmować się gospodarstwem czy domem. To właśnie z tej grupy narodziło się późniejsze koło.

Niech nikogo nie zdziwi nazwa „koło gospodyń”
– Nasza organizacja obecnie liczy 34 osoby. U nas jest jak w prawdziwej demokracji. Niech nikogo nie zdziwi nazwa „koło gospodyń”. Tu jest niemal pół na pół: 18 kobiet i 16 mężczyzn. Panowie może nie zawsze zajmują się na przykład gotowaniem, ale zawsze służą pomocą, jeśli jest to potrzebne dla koła – wylicza Elżbieta Siedlecka, prezes KGW w Przysowach.

Spotkania członków odbywają się w świetlicy wiejskiej w Przysowach. Średnio spotykamy się raz w miesiącu, ale jeżeli zachodzi taka potrzeba, to oczywiście i częściej. Czasem rozmawiamy o rzeczach ważnych dla całego sołectwa, ale są też spotkania, jaka nazywają je panie z Koła, rekreacyjne. Dawniej wieś kojarzona była przede wszystkim z bliskimi kontaktami.
– Dzisiaj też znamy się dobrze, ale jakoś tak chętnie już się nie nawiedzamy. Telewizor i telefon zastąpiły bliski kontakt. Po to więc powstało koło, żeby odtwarzać te relacje. I sprawiać, żeby nasze życie było trochę bardziej kolorowe. Dosłownie i w przenośni. Na przykład wczesną wiosną było u nas wyjątkowo kolorowo: zajęliśmy się wyrobem palm na Wielkanoc. I zrobiliśmy przynajmniej 200 sztuk. Prawdziwe rękodzieło! -cieszy się Elżbieta Siedlecka.
W skład Komitetu Założycielskiego weszły następujące osoby: Prezes – Elżbieta Siedlecka, Zastępca Prezesa – Marzena Jagaczewska, Zastępca Prezesa – Alina Przybysławska
Poza tym ważne funkcje pełnią: Ilona Czajkowska, która jest skarbnikiem Koła, Małgorzata Siedlecka, prowadząca kronikę i Marta Białczak, która prowadzi profil Koła na Facebooku.
– Bo my nowoczesnym kołem jesteśmy i „w Internetach” też chcemy być – uśmiecha się prezes, Elżbieta Siedlecka.

Świetlica priorytetem
Teraz priorytetem Koła Gospodyń Wiejskich w Przysowach w jest świetlica.
– Budynek już mamy. Trzeba go jednak wyremontować i odpowiednio wyposażyć. No bo jak mamy na przykład prowadzić warsztaty kulinarne, kiedy nie mamy odpowiednich urządzeń i zastawy? Jak tylko możemy, radzimy sobie sami. Ze sprzedaży wspomnianych palm już kupiliśmy część naczyń czy sztućców. Ale nie obrazimy się na pomoc z zewnątrz – wymienia prezes KGW w Przysowach. – I dlatego też cieszy każde wsparcie. Na przykład w ubiegłym roku z pomocą Urzędu i Miasta Gminy w Chorzelach generalnie wyremontowana została posadzka na sali głównej w świetlicy. Również dzięki pomocy burmistrz Beaty Szczepankowskiej i przychylności Rady Miejskiej zostały zakupione nowe stoły i krzesła. Nie do przecenienia jest w tym względzie pomoc radnych: Marka Moszczyńskiego oraz Mateusza Piórkowskiego, którzy pamiętają o naszych potrzebach, a także potrafią sami wesprzeć nas finansowo ze swoich diet. Można więc powiedzieć, że samorząd mamy po swojej stronie. To bardzo ważne, bo tylko we współpracy możemy rozwijać swoją działalność – dopowiada pani sołtys.

 KGW bardzo aktywne społecznie
Według prezes KGW w Przysowach tak naprawdę to stoi dopiero na początku swojej drogi. Ale jego członkinie i członkowi planów mają już mnóstwo.
– Oby tylko starczyło na to czasu i środków – nadmienia pani sołtys – Już w tym roku miały się odbyć pierwsze spotkania integracyjne dla mieszkańców. Na razie z powodu wirusa nie mogły się one odbyć. Czekamy na jesień, może epidemia odpuści – patrzy z nadzieją w przyszłość Elżbieta Siedlecka.
Ale w ogóle członkowie KGW są bardzo aktywni społecznie. Choć działają od niedawna, mają już na swoim koncie udział w dożynkach gminnych, Turnieju Wsi na Wesoło organizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach czy uroczystościach parafialnych.
Bardzo dużym sukcesem, który osiągnęło koło, było zwycięstwo w 2019 roku w powiatowym plebiscycie „Mistrzowie AGRO”. Z tego tytułu przedstawiciele KGW otrzymali dyplom od marszałka Adama Struzika, Prezesa Oddziału Warszawa Polska Press Grupy Aureulisza Mikasa oraz Dyrektora OR KRUS w Warszawie – Joanny Bali. Koło otrzymało też oficjalne podziękowanie oraz kwiaty za reprezentowanie Powiatu Przasnyskiego od starosty Krzysztofa Bieńkowskiego.

 Stali się regionalnym „magazynem” dla akcji „Pluszak dla Ratownictwa”
W lutym KGW w Przysowach przystąpiło do akcji „Pluszak dla Ratownictwa” organizowanej przez Ratownictwo Medyczne w Przasnyszu. – Możemy się pochwalić, że staliśmy się regionalnym „magazynem” dla tej akcji – w pewnym momencie było w naszej świetlicy kilkaset pluszowych zabawek. Z kolei w kwietniu przekazaliśmy medykom zebrane przez nas pieniądze na walkę z epidemią –
Kto może dołączyć do KGW w Przysowach? Każdy! Wystarczą dobre chęci oraz zgłoszenie się do przewodniczącej Elżbiety Siedleckiej. Nowy członek musi być jeszcze zgłoszony do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. KGW w Przysowach jest zarejestrowane w ARiMR.
– Zapraszamy każdego aktywnego mieszkańca, nie tylko z naszego sołectwa – kończy pani prezes.

IP, KS

 

Redakcja Kuriera przasnyskiego zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu przasnyskiego do kontaktu. Zadzwońcie lub napiszcie e-maila (tel. 501-822-472 – redakcja@kurierprzasnyski.pl) lub zgłoście się na naszym fanpagu @KurierPrzasnyski.pl.
Chętnie opiszemy Wasze działania na rzecz lokalnego społeczeństwa. Zapraszamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *