niedziela, 1 października, 2023
AktualnościAktualności z GminGaleriaSzkoły

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie

W środę, 15 czerwca w Szkole Podstawowej im. Ojca Honoriusza Kowalczyka w Duczyminie odbył się tradycyjny Dzień Patrona. Była Msza święta, uroczytsa akademia, wręczenie nagród oraz wzruszająca a jednocześnie porywająca przygotowana przez uczniów część artystyczna.
Szkoła Podstawowa w Duczyminie corocznie bardzo uroczyście świętuje Dzień Patrona Szkoły – dominikanina Ojca Honoriusza Kowalczyka. Stanisław Kowalczyk, noszący zakonne imię Honoriusz pochodzi z Duczymina i jest znany z wyjątkowej pracy duszpasterskiej szczególnie w okresie stanu wojennego dominikanin, Stanisław Kowalczyk, noszący zakonne imię Honoriusz.
Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele pw. NMP w Duczyminie. Koncelebrował ją ojciec Michał Chaberka z zakonu dominikanów oraz ks. Grzegorz Ostrowski proboszcz parafii w Duczyminie.
Dalsza część uroczystości odbyła się już w szkolnych murach. Wśród gości, powitanych przez dyrektor szkoły Izabelę Strzelecką, znaleźli się m.in. burmistrz Beata i radny Mateusz Piórkowski, poznańscy goście z Fundacji o. Honoriusza – Anna Ciszak, Stanisława Borowczyk, Małgorzata Klemczak,  rodzice, a także obecni i byli nauczyciele.
Tradycją Dnia patrona jest  wręczenie uczniom stypendiów Fundacji im. O.Honoriusza Kowalczyka w Poznaniu. W tym roku stypendystami zostali uczniowie klasy VIII b – Alicja Pyszna i Patryk Dygnos. Oboje wyróżniają się wysokimi wyniki w nauce, aktywnością w życiu społecznym szkoły i klasy oraz uczestnictwem w życiu religijnym. Stypendia wręczyła prezes Fundacji Anna Ciszak oraz wiceprezes Stanisława Borowczyk.
Oprócz stypendystów wyróżniona została też Małgorzata Bunalska, wieloletnia nauczycielka Szkoły podstawowej w Duczyminie. Otrzymała ona nagrodę przyznaną i wręczoną przez burmistrz Beatę Szczepankowską. Zwieńczeniem uroczystości był wzruszający program artystyczny w wykonaniu uczniów. Swoim końcowym układem tanecznym poderwał do tańca również gości.
IP, WS
Fot. Nadesłane